در دیدار با رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان نروژ

قائم مقام ظریف: امیدواریم برخورد تبعض‌آمیز در پذیرش دانشجویان ایرانی رفع شود

ايران,نروژ

آنیکن هویتفلت، رئیس کمیسیون سیاست خارجی و امور دفاعی پارلمان نروژ که در راس یک هیات پارلمانی در جمهوری اسلامی ایران به سرمی‌برد با مرتضی سرمدی، قائم مقام وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در این دیدار قائم مقام وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به نقش پارلمان‌ها در کمک به دولت‌ها برای پیشبرد سیاست‌ها و اهداف ترسیم شده ، آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تقویت روابط دو کشور در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، تجاری، پارلمانی، علمی و فرهنگی را اعلام داشت.

مرتضی سرمدی با اشاره به مشکلات و سوء تفاهماتی که در رابطه با تعدادی از دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در نروژ به وجود آمده است، اظهار امیدواری کرد: با توجه به حساسیت افکار عمومی و سوء برداشت‌هایی که در خصوص برخورد تبعض آمیز در پذیرش دانشجویان ایرانی در برخی از کشورهای اروپایی وجود دارد، این مشکلات هرچه زودتر رفع شود.

قائم مقام وزیر امور خارجه سیاست کلی ایران در قبال تحولات منطقه ای به ویژه سوریه ، عراق و یمن را تاکید بر حفظ تمامیت ارضی، ثبات ، امنیت و وحدت ملی دانست و بار دیگر تاکید کرد که برای آینده سیاسی سوریه و یمن تنها مردم این کشورها باید تصمیم‌گیری کنند و کسی نباید به خودش حق بدهد تا با استفاده از قوه قهریه و بمباران مردم بی دفاع، امیال غیر مشروع خود را بر دیگر ملتها تحمیل نماید.

در این دیدار قائم مقام وزیر خارجه کشورمان در خصوص نقش ، جایگاه و مشارکت زنان در جمهوری اسلامی ایران در حوزه های اجتماعی، آموزشی، بهداشتی و... توضیحاتی ارائه نمود.

آنیکن هویتفلت، رئیس کمیسیون سیاست خارجی و امور دفاعی پارلمان نروژ نیز در این دیدار، سفر به جمهوری اسلامی ایران را فرصتی برای آشنایی بیشتر با مردم ایران، نمایندگان مردم ایران در مجلس شورای اسلامی و دولتمردان ایرانی ارزیابی کرد و بر لزوم افزایش تبادل هیات های پارلمانی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بین دو کشور تاکید کرد.

در این دیدار همچنین طرف نروژی درخصوص مشکلات تعداد محدودی از دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در نروژ، گفت: پارلمان نروژ در این خصوص با سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلو در تماس می باشد و به سهم خود برای رفع اینگونه مشکلات و سوء برداشت ها و تجدید نظر در روند پذیرش و صدور روادید برای دانشجویان خارجی شاغل به تحصیل در نروژ تلاش می‌کند.

انتهای پیام

کد N813631