انتقاد رئیس دستگاه قضا از زیاده خواهی غربی‌ها در مذاکرات هسته‌ای

سیاسی

رئیس قوه قضاییه گفت: متاسفانه این روزها شاهدیم که آمریکا‌یی‌ها برخلاف پیغام‌های اولیه خود مبنی بر مذاکره با ایران درباره موضوع هسته‌ای، آرام آرام بر زیاده خواهی‌ها و زیاده‌گویی‌های خود می افزایند.

به گزارش خبرگزاری مهر؛  آیت الله صادق آملی لاریجانی در جلسه امروز  مسئولان عالی قضایی با ابراز تاسف از ادامه حملات نظامیان سعودی به یمن گفت: با هر معیار و میزانی که حساب کنید آنچه در یمن رخ می‌دهد جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت است و سران رژیم سعودی باید مثل سران جنایتکار نازی در دادگاه بین المللی محاکمه شوند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به «نیاز فوری و ضروری مردم بی پناه و مظلوم یمن به غذا و دارو»، جلوگیری از رساندن کمک‌های غذایی و دارویی به مردم این کشور را غیر قابل قبول و موجب تاسف دانست وافزود: مسئولان کشورهای غربی به ویژه آمریکایی‌ها معیارهای دوگانه خود درباره حقوق بشر را در یمن نیز اعمال کرده‌اند و با اینکه از حربه‌های همیشگی خود برای مطرح کردن ادعاهای حقوق بشری استفاده می‌کنند اما در جنایتهای یمن طوری برخورد کردند که انگار مردم مظلوم و بی پناه یمن بشر نیستند وگرنه چطور می‌توانند تجویز کنند که هفته‌های متوالی به یک ملت بی دفاع حمله شود و بر سر زن و مرد و پیر و جوان آن کشور بمب ریخته شود و از رساندن كمك‌هاي فوري به اين مردم بي‌دفاع جلوگيري شود.
 
جنایت علیه بشریت در یمن

رئیس دستگاه قضا با تاکید بر اینکه مطابق اساسنامه دیوان بین المللی کیفری جنایتهای رژیم سعودی‌ در یمن جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت است، اظهار کرد: هر آنچه در یمن اتفاق افتاده است مطابق مواد هفتم و هشتم اساسنامه دیوان بین المللی کیفری مصداق جنایت علیه بشریت و جنایت جنگی است.

آیت الله آملی لاریجانی در تشریح مواد هفتم و هشتم این اساسنامه افزود: با اینکه مطابق مواد مصوبه این اساسنامه صدق جنايت جنگي و جنايت عليه بشريت بسیار سخت گیرانه و با قیود مختلف تدوین شده است اما مطابق قیود و بندهای همین اساسنامه هم جنایتهای صورت گرفته در یمن جنایت علیه بشریت محسوب می‌شود و محکوم است.

رئیس قوه قضاییه به برخی قیود ذکر شده در اساسنامه دیوان بین المللی کیفری اشاره و تاکید کرد در بند اول ماده هفتم این اساسنامه درباره مصادیق جنایت علیه بشریت چندین قید آمده که از جمله آن حمله گسترده و نظام‌مند علیه کشورها و ملت‌هاست و کاملاً مسلم و اثبات شده است که حمله سعودی‌ها به مردم مظلوم یمن یک جنایت برنامه ریزی شده و هدف دار است که هفته‌های متوالی نیز ادامه یافته است.

آیت الله آملی لاریجانی اضافه كرد: همانگونه كه در بند ب ماده ۸ اساسنامه آمده است: «تدارك حملاتي با علم به اينكه اين حملات، منجر به كشتار انبوه مردم بي‌دفاع مي‌شود و يا آسيب‌هاي جدي و وسيع به منابع ملي وارد مي‌سازد و در مقايسه با هر نوع هدف نظامي، زياده‌روي به شمار مي‌رود» و همچنين در بند ج ماده ۸ اساسنامه آمده است: «حملات عامدانه به اهداف غيرنظامي همچون كليساها، مدارس، موزه‌ها، بيمارستانها و ديگر اماكني كه اهميت تاريخي و فرهنگي دارد و سرانجام استفاده از گازهاي سمي و خفه‌كننده»، در حملات به یمن نیز شاهد کشتار مردم بی دفاع و حمله گسترده به مراکز عمومی و غیرنظامی هستیم که قطعاً مصداق جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت است.

رئیس قوه قضاييه تاکید کرد: در زمان تصویب این اساسنامه ۱۲۰ کشور به آن رای مثبت دادند اما آمریکا و چند کشور دیگر به آن رای ندادند.

آیت الله آملی لاریجانی با ابراز تاسف نسبت به حمایت کشورهای مدعی حقوق بشر از جمله آمریکا و فرانسه از جنایات سعودی‌ها گفت: ما معتقدیم که ملت یمن با ایستادگی و مقاومت و اتحاد و همدلی خود و با دعای خیر مردم مسلمان دنیا و کمک‌های مادی و معنوی مسلمانان، در این جنگ پیروز خواهند بود و ظالمان همچون همیشه راه به جایی نخواهند برد.

خواب تجزیه عراق تعبیر نخواهد شد

رئیس دستگاه قضا در ادامه به شرایط این روزهای عراق و برخی اظهارنظرها درباره تجزیه این کشور اشاره وتاکید کرد: آمریکایی‌ها با ادعای دروغین مانند یافتن سلاح‌های هسته‌ای و حمایت و نجات مردم عراق به این کشور لشکرکشی کردند و جنایت‌های زیادی انجام دادند و با از بین بردن زیرساخت‌های این کشور، مانند آنچه اکنون در یمن اتفاق افتاده است، اکنون مرتب از تجزیه عراق سخن مي‌گويند.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه «خواب دشمنان اسلام در تجزیه عراق و تجزیه كشورهاي منطقه هیچ گاه تعبیر نخواهد شد»، راه حل برون رفت عراق از توطئه‌های استکباری را بازگشت مردم عراق به هویت خود و همدلي و تکیه بر وحدت تاریخی شیعه و سنی در این کشور وتکیه بر مرجعیت دانست و گفت: مردم و دولت عراق نیز با همدلی خود می توانند بر داعش و خیال خام دشمنان در تجزیه کشور خود پیروز شوند و خواسته دشمن که یکبار دیگر می خواهد همچون قرون گذشته کشورهای منطقه را به تجزیه بکشاند، قطعاً محقق نخواهد شد و شکست خواهد خورد.

 زیاده خواهی غربی‌ها در مذاکرات هسته‌ای

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود درباره مذاکرات هسته‌ای ضمن اعلام حمایت از تیم مذاکره کننده بر ضرورت انجام مذاکرات در چارچوب خطوط قرمز نظام نیز تاکید کرد وافزود: متاسفانه این روزها شاهدیم که آمریکا‌یی‌ها برخلاف پیغام‌های اولیه خود مبنی بر مذاکره با ایران درباره موضوع هسته‌ای، آرام آرام بر زیاده خواهی‌ها و زیاده‌گویی‌های خود می افزایند و سخنانشان با ادعاهای روزهای نخست مذاکرات متفاوت شده است.

رئیس قوه قضاییه گفت: همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند طرف مقابل ما دشمنی غدار و فریبکار است و امروز به خوبی می بینیم که آمریکایی‌ها وکشورهای ۱+۵ از رفتارهای متواضعانه خود در مقابل ایران، آرام آرام فاصله گرفته و خواسته‌های جدیدی مطرح می‌کنند که با گذشته فرق دارد و نامربوط، نامعقول و خارج از چارچوب اولیه مذاکرات است.
رئیس دستگاه قضا اضافه كرد: بايد از تیم مذاکره کننده ایران كه فرزندان همين مرز و بوم‌اند و متعهد و آگاه‌اند، حمايت كرد تا بتوانند با صلابت و آگاهی و بصیرت کامل در چارچوب اهداف و سیاستهای نظام حرکت کنند.

آیت الله آملی لاریجانی با تاکید بر اینکه ایران اسلامی دارای منابع عظیم طبیعی و سرمايه‌هاي انساني گرانبها، استعدادهاي درخشان و دانشمندان آگاه و شناخته شده است افزود: راه حل مقابله با زیاده خواهی غربی‌ها برگشت به توانمندی‌های داخلی و اتكا بر آنهاست چرا که اگر غربی‌ها فکر کنند که ایران به خاطر مشکلات اقتصادی پای میز مذاکره نشسته است توقعات خود را افزایش خواهند داد.

در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی بحث و بررسی درخصوص سند چشم انداز قوه قضاییه ادامه یافت. همچنین در این جلسه رئیس سازمان بازرسی کل کشور گزارشی از سفر رئیس آمبودزمان کشور دانمارک به ایران را ارائه داد.