گزارش سی ان ان از تلاش رهبراکثریت سنای آمریکا برای متوقف کردن تندورها

ایرنا نوشت:

شبکه خبری سی.ان.ان در آستانه رای گیری طرح بازبینی توافق هسته ای ایران، در گزارشی اعلام کرد:سناتور 'میچ مک کانل' رهبر اکثریت سنای آمریکا تلاش می کند تا اقدام دو سناتور هم حزبی خود را برای افزودن متمم های بیشتر به این طرح متوقف کند.

سی.ان.ان در این گزارش یادآور شد: سناتور کانل افزودن متمم های الحاقی به این طرح را که پیشتر کاخ سفید نظر موافق خود را برای امضای آن اعلام کرده بود، به مانند 'داروی سمی' توصیف کرده است.

براساس این گزارش،این سناتور امریکایی تلاش دارد به مناقشه و کشمکش بر سر این لایحه بین هم حزبی های خود خاتمه دهد.

سی.ان.ان افزود: به همین منظور، مک کانل به شدت در برابر دو هم حزبی خود، 'مارکو روبیو' Marco Rubio سناتور ایالت فلوریدا و 'تام کاتن' Tom Cotton سناتور ایالت آرکانزاس آمریکا ایستاده است.

این دو سناتور جمهوریخواه در نظر دارند متمم هایی که برای اضافه شدن به این طرح ارائه کرده اند، به رای گذاشته شود و برای تصویب آن تلاش می کنند.

مک کانل هفته گذشته در باره این طرح گفته بود: طرح بازنگری توافق هسته ای ایران به کنگره اطمینان خاطر می دهد با اعمال نظر، توافق (بین ایران و گروه 1+5) را تایید یا رد کند.

سی.ان.ان در ادامه گزارش داد، به گفته بسیاری از مشاوران و سناتورهای هردو حزب جمهوریخواه و دمکرات، مک کانل چاره ای جز پایان بخشیدن به این مناقشه ندارد، چراکه درصورت تصویب افزودن متمم ها، امکان آنکه رییس جمهوری آمریکا آن را وتو کند بالا می رود، چراکه تغییر در طرح اولیه ای است که پیشتر باراک اوباما با امضای آن موافقت کرده بود.

بنابراین گزارش، متمم سناتور کاتن 36 صفحه است که در آن تضمین هایی را از دولت اوباما پیش از حصول توافق (با ایران) مطالبه می کند.

بیشتر این موارد شامل راستی آزمایی ایران است که از توافق تخطی نکرده و همچنین زیرساخت های هسته ای ایران برچیده شده و تهران نمی تواند از آنها برای توسعه ساخت بمب هسته ای استفاده کند.

سی.ان.ان در ادامه گزارش داد: سناتورهای حزب جمهوریخواه در خفا، مانورهایی که توسط این دو سناتور تازه کار صورت گرفته را احتمالا با انگیزه های شخصی دانسته و می گویند سناتور روبی برای نامزدی ریاست جمهوری تلاش می کند و کاتن نیز تلاش دارد تا خود را بعنوان یک چهره و رهبر تندروها در سنا جلوه دهد.

کمیته روابط خارجی سنای امریکا در 25 فروردین 1394 به اتفاق آرا طرحی را تصویب کرد که به موجب آن به کنگره آمریکا اختیار می دهد درباره توافق نهایی با ایران اعمال نظر کند.

این طرح درحالی هفته گذشته به سنای آمریکا ارائه شد که برخی از نمایندگان جمهوریخواه کوشیدند متمم هایی به آن اضافه کنند.

بنابرگزارش ها، پیشتر کاخ سفید حمایت خود را از طرح اولیه اعلام کرده بود، اما تاکید شد در صورت تغییر در آن، باراک اوباما آنرا نخواهد پذیرفت و این طرح را وتو خواهد کرد.

49261

کد N813314