سرنوشت قانون "ضد ترور" امروز در پارلمان کانادا معلوم می‌شود

سیاسی

مجلس عوام کانادا قرار است درخصوص لایحه مناقشه‌آمیز «ضد ترور» رای‌گیری کند، مخالفان از احزاب و گروه‌های مختلف از نمایندگانشان خواسته‌اند تا این لایحه را رد کنند چراکه ممکن است این لایحه کانادا را به یک حکومت پلیسی تبدیل کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، لایحه «C-51» موسوم به «ضد ترور» به دنبال دو حمله در اوتاوا در اکتبر سال 2014 میلادی توسط حزب حاکم «محافظه‌کار» ارائه شد. اگر این لایحه تصویب شود، به 17 آژانس کانادایی امکان دسترسی به اطلاعات خصوصی شهروندان از جمله وضعیت مالی، سوابق پزشکی و عقاید مذهبی و سیاسی را می‌دهد.

این لایحه به «سرویس اطلاعات و امنیت کانادا» که بسیار قدرتمند است اختیارات بیشتری می‌دهد تا از شهروندان و اتباع خارجی این کشور جاسوسی کند.

این لایحه به پلیس سلطنتی کانادا نیز قدرت‌های بیشتری درخصوص بازداشت‌های احتیاطی می‌دهد و مقامات را قادر می‌سازد یک فرد را برای جلوگیری از بروز یک جرم بازداشت کنند.

استفان هارپر، نخست‌وزیر کانادا که از این لایحه حمایت می‌کند انتظار دارد این لایحه به راحتی در رای‌گیری مجلس عوام تصویب شود اما اعتراضات عمومی نسبت به این قانون ممکن است در انتخابات سراسری قریب‌الوقوع این کشور به ضرر وی باشد.

مخالفان می‌گویند، این لایحه با اجازه دادن به مجریان قانون برای جاسوسی از شهروندان حقوق قانونی مردم کانادا را نقض خواهد کرد.

مخالفان نخست‌وزیر کانادا را به سوءاستفاده از ترس مردم برای ایجاد یک حکومت پلیسی متهم می‌کنند.

آنها می‌گویند: هارپر با سوءاستفاده از ترس مردم می‌خواهد آژانس جاسوسی داخلی ما را به یک حکومت پلیسی تبدیل کند.

بسیاری از گروه‌های آزادی مدنی به صورت متفق‌القول خواستار رد این لایحه شده‌اند. شهروندان کانادا نیز علیه این لایحه شکایت کرده و در خیابان‌ها اعتراض کرده‌اند.

این در حالی است که حامیان این لایحه انتقادها را رد کرده و مخالفان را به گسترش برداشت‌های غلط در مورد این قانون متهم کرده‌اند.

هارپر در دفاع از این لایحه گفت، این لایحه اقدامی مناسب برای مقابله با تهدیدهای امنیت ملی کانادا است.

انتهای پیام

کد N813162

خواندنی از سراسر وب