کنگره آمریکا بودجه 3.8 تریلیون دلاری 2016 را تصویب کرد

سیاسی

کنگره آمریکا بودجه 3.8 تریلیون دلاری سال 2016 را تصویب کرد که در واقع یک سند سیاسی نمادین است و در صورت اجرای کامل هزینه‌های فدرال را متعادل می‌کند و طی دهه آتی پنج تریلیون دلار از هزینه برنامه‌های اجتماعی، آموزشی و بهداشتی می‌کاهد.

کنگره آمریکا بودجه 3.8 تریلیون دلاری سال 2016 را تصویب کرد که در واقع یک سند سیاسی نمادین است و در صورت اجرای کامل هزینه‌های فدرال را متعادل می‌کند و طی دهه آتی پنج تریلیون دلار از هزینه برنامه‌های اجتماعی، آموزشی و بهداشتی می‌کاهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، بودجه سه تریلیون و 871 میلیارد دلاری که از اول اکتبر 2015 آغاز می‌شود، با بودجه درخواستی چهار تریلیون دلاری باراک اوباما که ماه فوریه ارائه شد، تفاوت چندانی ندارد.

طبق طرح کنگره که یک برنامه 10 ساله را در نظر گرفته است، کسری بودجه آمریکا تا 2024 جبران می‌شود بدون آنکه مالیات‌ها افزایش یابد و بودجه پنتاگون نیز افزایش خواهد یافت. سنای آمریکا بودجه موردنظر جمهوری‌خواهان را با 51 رای موافق در برابر 48 رای مخالف تصویب کرد و تمام دموکرات‌ها علیه آن رای دادند.

بودجه مذکور ماه گذشته نیز به تصویب مجلس نمایندگان آمریکا رسید و در آنجا نیز دموکرات‌ها به اتفاق آرا با آن مخالفت کردند و این بودجه به رغم اختلافات عمیق بر سر هزینه‌های نظامی و سایر مسائل که حتی می‌توانست موجب تفرقه میان جمهوری‌خواهان شود، تصویب شد. رهبران جمهوری‌خواه تدابیر بودجه را تا آخر راه رهبری کردند که این اقدام بر سر لایحه بودجه در واشنگتن نادر است و برای جمهوری‌خواهان که تحت فشار قرار دارند تا نشان دهند که می‌توانند در چرخه انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 موفق عمل کنند، اهمیت بسیاری دارد.

میچ مک کانل، رهبر اکثریت سنا گفت: هیچ طرح بودجه‌ای عالی و بی‌نقص نخواهد بود اما این بودجه‌ای است که با حساسیت، نگرانی بسیاری از اعضا را در نظر گرفته است. این نشان می‌دهد که بسیاری از اعضا با اولویت‌های مختلف صادقانه سازش کرده‌اند.

با این حال بحث بر سر بودجه میان برخی از نامزدهای جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 اختلال ایجاد کرد. تد کروز و رند پل علیه بودجه رای دادند، در حالی که مارکو روبیو و لیندلی گراهام حمایت خود را از آن اعلام کردند.

بودجه مورد نظر اوباما، مالیات‌ها را افزایش می‌دهد و هزینه‌ها برای بهبود زیرساخت‌ها حدود 500 میلیارد دلار افزایش می‌یابد. این قطعنامه هیچ قدرت اجرایی‌ای ندارد اما از آن به عنوان راهنمایی در تدوین بودجه مورد نیاز آژانس‌های فدرال استفاده می‌شود.

بیش از دوسوم هزینه‌کرد بودجه فدرال به هزینه‌های اجباری شامل بدهی‌ها و برنامه‌هایی متشکل از امنیت اجتماعی و یارانه مواد غذایی مربوط می‌شود. مابقی بودجه میان وزارت دفاع (523 میلیارد دلار) و سایر آژانس‌های فدرال (493 میلیارد دلار) و همچنین هزینه‌های فوق‌العاده برای عملیات‌های نظامی خارجی (96 میلیارد دلار) و بلایای طبیعی (هفت میلیارد دلار) تقسیم می‌شود.

انتهای پیام

کد N813008