شکایت اتریش از سرویس‌های اطلاعاتی آلمان و آمریکا

اتریش علیه سرویس‌های اطلاعاتی آلمان و آمریکا به خاطر جاسوسی از مقام‌ها و کمپانی‌های این کشور شکایت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از شبکه خبری راشاتودی، "یوهانا میکل لیتنر"، وزیر کشور اتریش به رویترز گفت: اتریش خواهان شفاف‌سازی است و علیه آژانس امنیت ملی آمریکا و سرویس اطلاعات آلمان شکایت تنظیم کرده‌ایم چون از مقام‌ها و کمپانی‌های اتریش جاسوسی می‌کنند.

وی با اشاره به این مساله که مقام‌های امنیتی اتریش از نزدیک با همتایان خود در آلمان در ارتباط هستند، گفت: شواهد محکمی در این باره هنوز در دسترس نیست. اتریش به دنبال استفاده از کانال‌های دیپلماتیک و قضایی برای یافتن راه‌حل است.

روز دوشنبه، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان برای نخستین بار رسما درباره اتهامات مبنی بر کمک غیرقانونی آژانس اطلاعاتی کشورش به آژانس امنیت ملی آمریکا درباره کارخانجات و مقام‌های اروپایی سخن گفت و اعلام کرد: این توانایی در انجام وظایف برای مقابله با تهدیدهای تروریستی بین‌المللی و همکاری با سایر آژانس‌های اطلاعاتی برای مقابله با آن است.

ادوارد اسنودن، مقاطعه‌کار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا پیشتر اطلاعات و اسناد محرمانه درباره این آژانس و فعالیت‌های آن را افشا کرده و اعلام کرده بود که این آژانس با سرویس اطلاعاتی آلمان همکاری متقابل برای یک دهه دارد.

انتهای پیام

کد N812905