دست رد اردوغان به سینه پوتین به تلافی «نسل‌کشی» خواندن کشتار ارامنه

اردوغان

رئیس‌جمهوری ترکیه دعوت ولادیمیر پوتین برای شرکت در مراسم هفتادمین سال پیروزی روسیه در جنگ جهانی دوم را رد کرد؛ اقدامی که احتمالا به تلافی «نسل‌کشی» نامیدن کشتار ارامنه از سوی روس‌ها انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، به گفته دیپلمات‌های روسیه، امیت یاردیم، سفیر ترکیه در مراسم روز پیروزی نهم مه در مسکو شرکت می‌کند.

جمیل چیچک، رئیس پارلمان ترکیه 15 آوریل در جریان سفر به مسکو گفت که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه تمام تلاش خود را می‌کند که در مراسم حاضر باشد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه 23 آوریل در نامه‌ای به مراسم یادبود جهانی عاری از نسل‌کشی نوشت: 24 آوریل 1915 تاریخ غم‌انگیزی است و یادآور یکی از ناراحت‌کننده‌ترین و وحشتناک‌ترین اتفاق تاریخ بشر است و آن نسل‌کشی مردم ارامنه است.

علاوه بر این دومای روسیه در 24 آوریل یک قطعنامه را تصویب کرد که طبق آن واقعه 1915 به عنوان «نسل‌کشی» به رسمیت شناخته می‌شود.

پوتین و فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه جزو رهبرانی بودند که در 24 آوریل در مراسم صدمین سالروز کشتار ارامنه در ایروان شرکت کردند.

در پی این تحولات، وزارت خارجه ترکیه اقدام پوتین و دومای روسیه را به شدت محکوم کرد و اردوغان شخصاً برای انتقاد وارد عمل شد.

وی گفت: ما امیدوار بودیم که آقای پوتین و اولاند به مراسم 24 آوریل ارمنستان نروند. دو رئیس دولت به ایروان رفتند و شکر خدا 20 رئیس دولت به ترکیه آمدند.

منابع دیپلماتیک در روسیه اعلام کردند که دعوتنامه پوتین ماه مارس تقدیم آنکارا شد اما موضع‌گیری کرملین درخصوص کشتار ارامنه در سال 1915 به دست ترکان عثمانی موجب شد که ترکیه دعوت را نپذیرد.

انتهای پیام

کد N812903