مذاکرات دو دولت قبرس از سر گرفته می‌شود

سیاسی

رئیس‌جمهوری منتخب قبرس ترک‌نشین گفت، مذاکرات میان دولت قبرس ترک‌نشین و یونانی‌نشین برای یافتن راه‌حلی برای مناقشات بر سر این جزیره تقسیم شده، از سر گرفته می‌شود.

رئیس‌جمهوری منتخب قبرس ترک‌نشین گفت، مذاکرات میان دولت قبرس ترک‌نشین و یونانی‌نشین برای یافتن راه‌حلی برای مناقشات بر سر این جزیره تقسیم شده، از سر گرفته می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آنادولو، مصطفی آکینجی، رئیس‌جمهوری تازه منتخب قبرس ترک‌نشین پس از مذاکره با اسپن بارت اید، مشاور ویژه سازمان ملل در قبرس اعلام کرد که مذاکرات میان دو قبرس از سر گرفته می‌شود.

وی در کنفرانسی مطبوعاتی با مشاور ویژه سازمان ملل در قبرس گفت: این فرصتی مغتنم برای حل و فصل مساله قبرس است و این مذاکرات از سر گرفته می‌شود.

مشاور ویژه سازمان ملل در قبرس نیز گفت که مذاکرات بیانگر فرصتی مناسب برای حل مناقشه مذکور بر سر این جزیره تقسیم شده است.

زمان برگزاری این مذاکرات قرار است در جلسه 11 مه سال جاری میلادی میان رئیس‌جمهوری منتخب قبرس ترک‌نشین و نیکوس آناستازیادس، همتای وی در قبرس یونانی‌نشین اعلام شود.

رئیس‌جمهوری قبرس ترک‌نشین گفت: اوزدیل نامی، وزیر امور خارجه قبرس ترک‌نشین که از طرف دولت در این مذاکرات شرکت می‌کند، قرار است در ششم مه 2015 در یک سفر یک روزه به آنکارا برود و با مقام‌های ترکیه به گفت‌وگو بپردازد. هر دو طرف قبرس باید برای حل مناقشه تلاش کنند و به تبادل‌نظرات بپردازند.

مشاور ویژه سازمان ملل در قبرس نیز گفت که ترکیه باید این فرصت را در برگزاری این روند مذاکرات از دست ندهد و مطلع باشد که این مذاکرات و راه‌حل نهایی به نفع ترکیه است.

تلاش‌ها برای مذاکرات صلح میان دولت قبرس ترک‌نشین و یونانی‌نشین از اکتبر 2014 در حال انجام است و این دو از زمان فروپاشی دولت مشترک در 1963 تلاش کرده‌اند تا به یک سازش جامع برای احیای روابط‌شان دست یابند.

مذاکرات صلح اکتبر سال گذشته میلادی از طرف قبرس یونانی‌نشین به صورت یکجانبه به حالت تعلیق درآمد.

انتهای پیام

کد N812733