احاطه آمریکا بر زرادخانه هسته‌ای انگلیس

سیاسی

تسلیحات هسته‌ای انگلیس به طور مستقیم یا غیرمستقیم توسط واشنگتن و یا طبق طراحی‌های شرکت‌های آمریکا ساخته شده است و حتی اغلب سایت‌های هسته‌ای توسط شرکت‌های آمریکایی کنترل می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری اسپوتینک نیوز، زیردریایی‌های هسته‌ای انگلیس به طور معمول باید برای انجام سرویس‌های دوره‌یی و تعمیرات لازم به پایگاه نظامی دریایی آمریکا (کینگزی) در خلیج فلوریدا بروند به دلیل آن که انگلیس هیچ سایت دریایی برای انجام آزمایشات فنی لازم را ندارد.

این در حالی است که کاخ سفید در مورد این موضوع تاکید دارد که سیستم زیردریایی‌های هسته‌ای انگلیس ملقب به «سیستم تریدنت» از لحاظ عملی مستقل هستند چرا که تنها در صورت صدور فرمان از سوی نخست‌وزیر انگلیس فعال خواهند شد.

از لحاظ سیاسی کاملا غیرمنطقی به نظر می‌رسد که آمریکا یک سیستم زیردریایی هسته‌ای را برای انگلیس طراحی کند اما در آن هیچ‌گونه نفوذ و تصرفی نداشته باشد.

حتی این موضوع که لندن بتواند با استفاده از زیردریایی‌های هسته‌ای تریدنت خود که قادرند هم‌زمان چند هدف را مورد اصابت موشک‌های هسته‌ای خود قرار دهند خارج از نیروها ناتو، علیه دشمنان بالقوه خود چنین اقدامی را انجام دهد غیرممکن به نظر می‌رسد.

علاوه بر آن به دلیل انجام طراحی کل سیستم‌های این زیردریایی‌های هسته‌ای توسط آمریکا، واشنگتن می‌تواند با در اختیار نگذاشتن دستیابی به اطلاعات جی‌پی‌اس و آب و هوایی در واقع به صورت غیرمستقیم از استفاده انگلیس از این زیردریایی‌ها بدون اجازه آمریکا جلوگیری کند.

انتهای پیام

کد N812351