دیدار محسنی اژه‌ای با مسوول قضایی «یک کشور بدون فساد»

معاون اول قوه قضاییه اعمال نفوذ برخی قدرت‌های بزرگ و غربی در سازمان‌های بین‌المللی را مانع مبارزه جدی با فساد و اعمال حقوق بشر واقعی دانست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای صبح امروز در دیدار با رئیس دستگاه نظارت و بازرسی کشور دانمارک ضمن خوش‌آمدگویی به اعضای این هیئت ابراز امیدواری کرد که این نوع تعاملات سبب انتقال تجربیات موفق و تبادل نظرات مشترک باشد.

وی همچنین یادآور شد: باید سازمان‌های بین المللی در زمینه مبارزه با فساد جدی تر و فعال تر ظاهر شوند.

وی اعمال نفوذ برخی قدرت‌های بزرگ و غربی در سازمان‌های بین‌المللی را مانع مبارزه جدی با فساد و اعمال حقوق بشر واقعی دانست و گفت: از ضروریات امروز دنیاست که تغییراتی در زمینه وظایف و مسئولیت‌های سازمان‌های بین‌المللی صورت گیرد.

معاون اول قوه قضاییه افزود: در زمینه مبارزه با فساد نیز باید بازتعریف مشخصی از فساد و مقابله با آن انجام شود ضمن این‌که در فضای مجازی و سایبری نیز نیازمند قوانین جدید و تعریف فساد سایبری هستیم و امیدواریم با کارگروه کارشناسی بتوانیم تعریف مشخص حقوقی در خصوص فساد سایبری داشته باشیم.

وی در ادامه با تاکید بر حضور فعال ایران در جامعه بین‌المللی گفت: ایران کشوری مستقل، منضبط و پای‌بند به قوانین حقوق بشر است که ظلم و ظالم را نمی‌پذیرد.

وی گفت: ایران به معنای واقعی از حقوق بشر در ایران و تمامی دنیا دفاع می‌کند و متاسفیم که می‌بینیم جوامعی داعیه حقوق بشر جهانی دارند ولی در مقابل ظلم بشری سکوت می‌کنند.

محسنی‌اژه‌ای کشته و زخمی شدن کودکان و زنان غیرنظامی در یمن را نمونه بارز سکوت جوامع بین‌المللی در مقابل ظلم کشور عربستان دانست و گفت: مردم مظلوم یمن حتی از دریافت دکتر، دارو و تجهیزات پزشکی هم محروم هستند.

وی یادآور شد: امروز بعضی جوامع بین‌المللی اعتبار خود را نزد جهان و مردم از دست داده‌اند؛ زیرا در مقابل بدترین ظلم‌ها سکوت اختیار کرده‌اند.

وی در ادامه از هیئت آمبودزمان دانمارکی تقاضا کرد که مدت زمان بیشتری در ایران اقامت کنند تا اطلاعات بیشتر و بهتری از کشور ایران حاصل کنند.

معاون اول قوه قضاییه در ادامه تبادل نظر با رئیس نظارت و بازرسی کشور دانمارک، روند مبارزاتی این کشور را در زمینه فساد بخصوص فساد اداری جویا شد که رئیس نظارت دانمارک نیز در پاسخ گفت: در کشور ما فسادی وجود ندارد، البته در گذشته وجود داشته است اما اکنون به نقطه ای رسیده‌ایم که در کشور ما فسادی نیست.

در ادامه این دیدار "اورگن استین سورنسن" رئیس دستگاه نظارت و بازرسی کشور دانمارک گفت: مدت سه سال است که رئیس آمبودزمان کشور دانمارک هستم و این سنت دیرینه ماست که با سایر کشورهای دنیا تبادل تجربه و همکاری داشته باشیم.

وی امضا تفاهم‌نامه بین آمبودزمان دانمارک و ایران در سال گذشته را علل ادامه ارتباط با ایران دانست و گفت: امیدواریم قبل از ترک تهران به زمینه‌های بیشتر همکاری در قالب تفاهم‌نامه برسیم.

وی با مثبت ارزیابی کردن سمینار مقابله با فساد در سازمان بازرسی کشور ایران افزود: سازمان ما یک نهاد کاملا غیرسیاسی است که هدف آن همکاری با سایر کشورها و از جمله ایران و تبادل نظر و اشتراک تجربیات موفق است.

رئیس دستگاه نظارت و بازرسی کشور دانمارک با تایید سخنان معاون اول قوه قضاییه مبنی بر تغییرات بین‌المللی در زمینه مبارزه با فساد گفت: باید تغییرات ساختار از داخل شروع و به سطح بین‌المللی برسد.

وی با بیان این‌که «مدت 60 سال است آمبودزمان دانمارک تاسیس شده است» افزود: قصد و نیت این نهاد مبارزه نبوده است و هدف آن پیشگیری از بروز فساد در جامعه است و کنترل مواردی که غیرقانونی و غیرمنصفانه باشد.

انتهای پیام

کد N812306