اسماعیلی:

کمبود کادر اداری بیش از کادر قضایی است

سیاسی

رییس دادگستری استان تهران گفت: ارتقاء کیفیت رسیدگی‌های قضایی و سلامت اداری اولویت‌های مهم دادگستری استان تهران در سال جاری هستند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اسماعیلی در سومین نشست شورای معاونین دادگستری کل استان تهران ضمن تسلیت سالروز وفات جانسوز پیام آور کربلای حسینی (ع) حضرت زینب کبری (س) اظهار کرد: فرمایشات و نصایح ارزشمند پیامبر بزرگوار اسلام و همچنین ائمه اطهار (ع) برای قضات و ما مسئولین که مرتباً در معرض آسیب های مختلف قرار داریم می تواند نقش بازدارندگی مهمی ایفا کند.

وی در ادامه به موضوع مهم کمبود شدید کادر اداری اشاره کرد و افزود: مساعدت‌هایی از سوی مسئولین محترم ستاد قوه قضائیه در تخصیص تعدادی قاضی برای دادگستری استان تهران انجام شد که جای تقدیر دارد، معذلک هم پرونده ها و مأموریت های دادگستری به قدری زیاد است که هنوز هم کمبود کادر قضایی در دادگستری مشهود است، ولی کمبود کادر اداری بیش از کادر قضایی است و وضعیت برخی حوزه‌ها نگران کننده است.

وی گفت: علاوه بر تلاش و پیگیری مستمر در جهت تامین نیروی انسانی، به نظر می رسد می توان با کاستن از نیروهای ستادی و انتقال بخشی از آنها به واحدهای صف و علاوه بر آن کار جهادی و نظارت بر نحوه فعالیت و کار آمدی پرسنل، بخشی از کمبودها را جبران کرد.

اسماعیلی آنگاه ضمن تقدیر از زحمات اعضاء شورای معاونین به جهت انجام بازدیدهای دوره‌ای از واحدهای قضائی دادگستری استان تهران اظهار کرد: بهتر است با توجه به آثار ارزشمند این برنامه، مراتب حداقل فصلی یک بار به صورت برنامه ریزی شده انجام شود و مجموع گزارشات واصله، جمع بندی لازم معمول و با آگاهی از نقاط قوت و ضعف موجود، تصمیمات مدیریتی مناسب اتخاذ می‌شود.

اسماعیلی گفت: اخیراً گزارش جامعی از اقدامات صورت گرفته در جهت حفظ سلامت اداری در دادگستری استان تهران به همراه مستندات مربوطه به محضر معظم ریاست محترم قوه تقدیم شد و ایشان ضمن تذکر راجع به حفظ منابع انسانی بر برخورد قاطع با افراد متخلف در هر موقعیتی که باشند تاکید فرمودند فلذا با توجه به رهنمودهای معظم له و برنامه اجرایی مدون دادگستری استان تهران، ارتقاء رسیدگی‌های قضایی و سلامت اداری همچنان جزء اولویت‌های مهم این دادگستری در سال جدید خواهد بود.

وی به موضوع بسیار حساس کنترل تردد مراجعین به واحدهای قضایی اشاره و اظهار کرد: این امر مهم بوده و می تواند جلوی بسیاری از فسادهای اداری را بگیرد؛ لذا بهتر است در جهت ساماندهی آن، وضعیت فعلی مجموعه‌های قضایی از این حیث و بررسی و دستورالعمل‌های صادره در این خصوص جمع آوری و پس از انجام کارشناسی های لازم از طریق این شورا و جمع‌بندی به یک برنامه مناسب و قابل اجرا دست یابیم.

در این نشست، لطفی معاون قضایی رئیس کل و سرپرست محاکم تجدیدنظر استان تهران به بیان عملکرد و مشکلات حوزه مسئولیت خود پرداخت و اظهار کرد: امروز محاکم تجدیدنظر استان تهران با 66 شعبه و علیرغم کمبود شدید کادر اداری و قضایی بار سنگین پرونده های وارده را بدوش کشیده و به سرانجام می‌رسانند. با عنایت به تراکم شدید پرونده‌ها، امید واثق به حمایت‌های مادی و معنوی ریاست محترم کل داریم.

وی افزود: در کنار رسیدگی به پرونده‌ها، جلسات آموزشی و علمی به‌ویژه نقد آراء در جهت ارتقاء سطح دانش قضایی برای همکاران محترم برگزار می شود که نقش بسزایی در ایجاد وحدت رویه و نیز بالا رفتن کیفیت تصمیمات متخذه از سوی قضات ایفا می‌کند.

سرپرست دادگاه های تجدیدنظر استان در ادامه گزارش خود، کمبود شدید کادر قضایی و اداری، ضرورت تاسیس شعبات جدید مطابق با چارت مصوب، تصویب تعدادی پست معاون جهت حسن اجرای وظایف محوله، کاهش سمت های جانبی و ... را به عنوان عمده ترین مشکلات فعلی حوزه مسئولیت خود برشمرد و در پایان برای بهبود امور پیشنهاداتی نیز مطرح کرد.

انتهای پیام

کد N812239