رئیس دستگاه نظارت و بازرسی دانمارک:

وجود رسانه‌های قوی از دلایل بازدارنده وقوع فساد در دانمارک است

رئیس دستگاه نظارت و بازرسی دانمارک در دومین نشست مشترک خود با رئیس، معاونین و مدیران کل سازمان بازرسی‌ کل کشور، توضیحاتی درباره موفقیت کشور دانمارک در پایین آوردن آمار فساد و رسیدن به رتبه اول جهانی در عاری از فساد بودن ارائه کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ سورنسن رئیس دستگاه نظارت و بازرسی دانمارک با بیان عملکرد دستگاه بازرسی دانمارک افزود: در زمینه حسابرسی مکانیزم کارایی را ایجاد کردیم به‌طوری که امکان سوءاستفاده از بودجه‌ها وجود ندارد.

وی گفت: اگر فردی در کار خود منافع شخصی پیدا کند‏، وی را از انجام این کار بازمی‌داریم. همچنین وجود رسانه‌های قوی، منابع اطلاعاتی خوب و افشاگری توسط رسانه‌ها از دیگر دلایل بازدارندگی از وقوع فساد در کشور دانمارک است.

وی ادامه داد: اگر بگویم در دانمارک فسادی رخ نمی‌دهد، غلو‌آمیز است، اما بسیار محدود است و اگر فردی تخلفی انجام دهد‏، دست وی رو می‌شود. دلیل اصلی نبود فساد در دانمارک تغییر ذهنیت کارمندان است که توانستیم در ذهن آن‌ها بین منافع عمومی و منافع شخصی تفکیک ایجاد کنیم. نکته دیگر در مورد حقوق کارمندان است، البته این حرف من به این معنی نیست که حقوق آن‌ها را باید بسیار بالا برد، بلکه باید به‌گونه‌ای باشد که برای رفع احتیاجات ضروری کمبود نداشته باشند.

در پایان این نشست، ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی‌کل کشور ضمن تشکر از هیات دانمارکی برای انتقال تجربیات خود، اظهار امیدواری کرد که در مورد برگرداندن افراد مفسد به کشور که مرتکب پولشویی شدند، همکاری‌های خوبی در آینده داشته باشیم.

انتهای پیام

کد N812209