سفیر ترکیه در تهران:

همکاری‌های مشترک مرزی_گمرکی افزایش مبادلات تجاری را همراه دارد

سفیر جمهوری ترکیه در تهران، نقش آذربایجان‌غربی در توسعه و تحکیم روابط بین ایران و ترکیه را بسیار اساسی عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه آذربایجان غربی، رضا هاکان تکین، سفیر جمهوری ترکیه در تهران در دیدار با استاندار آذربایجان غربی ضمن ابراز خرسندی از سفر خود به ارومیه گفت: استان آذربایجان غربی به عنوان یک استان مرزی و همجوار با ترکیه، اهمیت بسیاری زیادی برای کشور ترکیه دارد و ما به صورت جدی علاقمند به توسعه و تحکیم روابط در بخش‌های مختلف تجاری، اقتصادی، فرهنگی و گردشگری با آذربایجان غربی هستیم.

وی همچنین بر ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت دروازه مرز زمینی سرو- اسن دره در جهت توسعه مناسبات فیمابینی تاکید کرد و گفت: توسعه همکاری‌های مشترک مرزی- گمرکی کشورهای ایران و ترکیه در مرزهای آذربایجان غربی به ویژه مرز سرو- اسن دره، می‌تواند نقش موثری را در افزایش حجم تبادلات تجاری بین دو کشور ایفا کند.

سفیر ترکیه بر انتقال حجم بار از مرز گوربلاغ - بازرگان به مرز اسن دره – سرو نیز تأکید کرد و اظهار داشت: براساس برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده مرز کاپی کوی – رازی هم توسعه خواهد یافت.

هاکان تکین با اشاره به وجود اراده جدی در میان روسای جمهور ایران و ترکیه برای گسترش روابط فیمابین نیز گفت: رفت و آمد و تعاملات خوبی میان مسئولان عالی‌رتبه دو کشور وجود دارد که باید به بهترین شکل از این ظرفیت در جهت توسعه و تحکیم روابط فیمابین استفاده کنیم.

وی با اشاره به مساله تردد کامیون‌های ترکیه، بر ضرورت تعامل و اتخاذ راهکارهای منطقی از سوی مسئولان ذی‌ربط دو کشور برای رفع این مشکل تاکید کرد.

سفیر جمهوری ترکیه در تهران اظهار کرد: در دیدار با استاندار آذربایجان غربی، بحث و تبادل نظرهای سودمندی در خصوص راهکارهای ارتقای سطح همکاری‌های فیمابین به ویژه در بحث توسعه تجارت مرزی میان آذربایجان غربی و استان‌های مرزی ترکیه انجام گرفت و امیدواریم با اهتمامی که در میان مسئولان عالی رتبه دو کشور وجود دارد در آینده شاهد برقراری روابط گسترده و پایدار بین دو طرف باشیم.

انتهای پیام

کد N812152