افغانستان با بازگشایی دفتر سیاسی طالبان در قطر موافقت کرد

سیاسی

منابع خبری از توافق برای بازگشایی دفتر سیاسی طالبان در دوحه پس از مذاکرات قطر خبر می دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، هیأت شورای عالی صلح افغانستان با هدف پایان دادن به درگیری ها در این کشور موافقت خود را با بازگشایی دفتر سیاسی طالبان در دوحه – پایتخت قطر- اعلام کرد.

البته، اختلاف بر سر ادامه حضور نظامیان خارجی که منبع اصلی درگیری ها بین نیروهای افغان و طالبان است همچنان لاینحل باقی می ماند.

این تصمیم نتیجه نشست غیر رسمی است که در دو روز گذشته و با حضورحداقل ۴۰ نفر به نمایندگی از دولت افغانستان، شورشیان طالبان و سازمان ملل متحد در شهر دوحه برگزار شد.

دفتر سیاسی گروه طالبان در سال ۲۰۱۳ برای گفت وگو با دولت افغانستان در قطر گشایش یافت که با برافراشتن پرچم طالبان در مراسم افتتاحیه با مخالفت «حامد کرزای» رئیس جمهوری وقت افغانستان، مواجه و بسته شد.

اما گفته می شود که «اشرف غنی» رئیس جمهور جدید افغانستان، مذاکره با طالبان را در راس برنامه کاری خود قرار داده است.

علاوه بر این، یکی از مسائل مطرح شده در این فصل از مذاکرات حذف نام رهبران اصلی طالبان از لیست تروریستی سازمان ملل متحد است تا به این وسیله آنها برای تردد و حضور در جلسات صلح مشکلی نداشته باشند.

دولت افغانستان درباره این دور از گفتگوها بیانیه ای را صادر نکرد. دولت واشنگتن هم واکنشی به اعلام خبر بازگشایی دفتر طالبان نشان نداد اما مذاکره را برای آینده افغانستان و منطقه حیاتی توصیف کرد.