سفیر آمریکا: نمی‌خواهیم خشونت به ترکیه بازگردد

سفیر واشنگتن در آنکارا با بیان اینکه ایالات متحده آمریکا خواهان بازگشت خشونت به ترکیه نیست، تاکید کرد که دولت و جنبش کردها باید به روند صلح متعهد باشند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نوشته روزنامه حریت، جان بس، سفیر آمریکا در آنکارا تاکید کرد: آخرین چیزی که شهروندان ترکیه به آن نیاز دارند و آخرین چیزی که هر فردی می‌خواهد در منطقه ببیند، آغاز درگیری داخلی در ترکیه و یک درگیری دیگر در این منطقه است. ما به اندازه کافی شاهد درگیری و خشونت در این منطقه هستیم. به همین منظور ما با جدیت از روند صلح حمایت می‌کنیم.

وی تاکید کرد: آمریکا نمی‌خواهد که شاهد بازگشت خشونت به ترکیه باشد و بسیار اهمیت دارد که طرفین به روند صلح متعهد باشند.

سفیر آمریکا همچنین گفت که برای مقابله با عبور شبه‌نظامیان از ترکیه و ورود آنها به سوریه، واشنگتن و آنکارا قصد دارند تا مکانیزم تبادل اطلاعات را تقویت کنند.

وی در ادامه به همکاری دو کشور برای مقابله با داعش اشاره کرد و گفت که مهمترین مساله توافق دو طرف بر سر آموزش، تجهیز و حمایت از اپوزیسیون «میانه‌رو» سوریه است.

وی در ادامه مدعی شد که واشنگتن و آنکارا می‌خواهند با این اقدام به ثبات بیشتر در مناطق تحت کنترل آنها کمک کنند.

این مقام درباره جزئیات برنامه استفاده از پایگاه اینجرلیک به عنوان بخشی از طرح مقابله با داعش سخنی نگفت اما تاکید کرد که این پایگاه نقش مهمی در اجرای برنامه‌ها در این منطقه برای مقابله با چالش‌های امنیتی دارد.

جان بس سفیر آمریکا در آنکارا همچنین گفت که تصمیم برای حفظ سیستم پارلمانی در ترکیه و یا ایجاد سیستم ریاست‌جمهوری مساله‌ای است که شهروندان ترکیه باید درباره آن نظر بدهند.

وی گفت: ما وظیفه تصمیم‌گیری نداریم و به توانایی شهروندان ترکیه در تصمیم‌گیری احترام می‌گذاریم.

سفیر آمریکا درباره درخواست دولت ترکیه برای استرداد فتح‌الله گولن، روحانی ترک‌تبار ساکن پنسیلوانیا گفت که دولت وی درباره پرونده‌های اخراج افراد نظری نمی‌دهد و روند قضایی آمریکا را بی‌طرفانه، منصفانه و سفت و سخت توصیف کرد که برپایه شواهد است.

انتهای پیام

کد N811805