یونکر: انگلیس نمی‌تواند برنامه‌اش را به اتحادیه اروپا تحمیل کند

سیاسی

مدیر اجرایی اتحادیه اروپا با وارد شدن در مساله‌ای حساس در رقابت داغ انتخاباتی انگلیس گفت، لندن باید با اتحادیه اروپا به توافق عادلانه‌ای برسد اما نمی‌تواند برنامه‌اش را به 27 عضو این بلوک تحمیل کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس که زمانی معاهده‌های اتحادیه اروپا را برای تمرکززدایی قدرت در بروکسل به ویژه حق محدود کردن مهاجرت در بین کشورهای اتحادیه اروپا به مذاکره گذاشته بود،‌ گفت: اگر در انتخابات روز پنجشنبه پیروز شود در سال 2017 میلادی درخصوص عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا رفراندومی برگزار خواهد کرد.

این در حالی است که مشخص نیست کامرون مجدداً زمام امور کشور را به عهده خواهد گرفت یا خیر چراکه نظرسنجی‌های صورت گرفته نشان می‌دهند حزب حاکم «محافظه‌کار» و یا حزب چپ میانه «کارگر» نخواهند توانست کرسی لازم برای به عهده گرفتن کنترل پارلمان را به دست آورند.

ژان کلود یونکر، مدیر اجرایی اتحادیه اروپا به دانشجویان در دانشگاه «لوون» بلژیک گفت: من یک توافق عادلانه با انگلیس می‌خواهم اما لندن در جایگاهی نیست که برنامه اختصاصی خود را به دیگر اعضای اتحادیه اروپا تحمیل کند.

کامرون گفت، می‌خواهد بتواند سیل مهاجرت مردم را از دیگر کشورهای اتحادیه اروپا به انگلیس محدود کند؛ اظهاراتی که با مخالفت کمیسیون اروپا مواجه شد که می‌گوید شرایط معاهده اتحادیه اروپا جابه‌جایی آزاد کارگران را تضمین کرده و جای بحثی در آن وجود ندارد.

یونکر گفت: من یکی از مدافعان سرسخت آزادی جنبش کارگران هستم و این یکی از اصول اساسی اتحادیه اروپا است.

وی از انگلیس دعوت کرد تا فهرستی از درخواست‌هایش را ارائه دهد تا اتحادیه اروپا آنها را بررسی کند.

یونکرافزود، نمی‌خواهم انگلیس از اتحادیه اروپا خارج شود اما نمی‌خواهم اتحادیه اروپا از فرماندهی انحصاری انگلیس نیز پیروزی کند.

حزب «کارگر» گفته است اگر انتقال چشمگیر قدرت در بروکسل صورت گیرد، رفراندوم برگزار خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N811731