ابراز نگرانی جان کری نسبت به ادامه تنش‌ها در سودان جنوبی

وزیر خارجه آمریکا گفت که سودان جنوبی با خطر مهیبی روبروست و اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا از تشکیل یک "دادگاه ترکیبی" برای برخورد با طرفین درگیر در سودان جنوبی حمایت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، "جان کری"، وزیر خارجه آمریکا در کنیا اعلام کرد که وی از تشکیل مکانیزم قضایی معتبر، بی‌طرفانه و موثر همانند دادگاه ترکیبی که بتواند عاملان خشونت‌ها در سودان جنوبی را محاکمه کند، حمایت می‌کند.

به گفته جان کری، دادگاه ترکیبی می‌تواند از قوانین داخلی و بین‌المللی استفاده کند. جنگ داخلی سودان جنوبی در دسامبر 2013 در جوبا آغاز شد و از آن زمان آرامی‌ها در سراسر این کشور نوپا گسترش یافت و جان دست‌کم 50 هزار تن را گرفت و بیش از یک میلیون را آواره کرد.

کری گفت: وعده استقلال در 2011 با خطر مهیب از دست رفتن روبروست. مذاکرات صلحی که در آدیس آبابا برگزار می‌شد، از توقف درگیری‌ها بازماند و به بن‌بست رسید. وزیر خارجه آمریکا در ادامه "سالوا کر"، رئیس‌جمهوری سودان جنوبی و "ریک مچار" رهبر شورشیان را مقصر می‌داند.

کری افزود: متاسفانه رهبران سودان جنوبی هم کسانی که در دولت هستند و کسانی که می‌جنگند، هنوز نتوانسته‌اند که به سازشی که لازمه صلح است، دست یابند.

انتهای پیام

کد N811510