ادعای جدید فرانسه و عربستان سعودی:

توافق هسته‌ای ایران نباید تهدیدی برای ثبات منطقه باشد

سیاسی

فرانسه که به دنبال محکم کردن جای پای خود در خاورمیانه است از مانع تراشی در مذاکرات هسته ای ایران به عنوان ابزاری مناسب برای جلب نظر حکام عرب استفاده می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، فرانسه و عربستان سعودی پیش از برگزاری نشست سران شورای همکاری خلیج فارس که قرار است امروز سه شنبه در ریاض برگزار شود مدعی شدند که تضمین ثبات منطقه و عدم تهدید همسایگان ایران لازمه هرگونه توافق هسته ای بین تهران و کشورهای ۱+۵ است.

«فرانسوا اولاند» رئیس جمهور فرانسه که کشورش در مقایسه با سایر اعضای ۱+۵ مواضع سختگیرانه تری نسبت به ایران در مذاکرات هسته ای اخیر داشته است برای بحث و تبادل نظر پیرامون برخی از مهمترین مسائل منطقه ای در ریاض –پایتخت عربستان سعودی- به سر می برد.

اولاند و «ملک سلمان» پادشاه عربستان سعودی در بیانیه مشترکی که پس از اتمام دیدار روز گذشته خود ارائه دادند بر ادعای لزوم دستیابی به یک توافق محکم، دراز مدت، قابل راستی آزمایی، الزام آور و شفاف پافشاری کردند.

در این بیانیه همانطور که پیشتر گفته شد بر تضمین عدم تلاش ایران به تهدید کشورهای همسایه و برهم زدن ثبات منطقه تاکید شده است.

علاوه بر این، رهبران این دو کشور در دیدار شب گذشته خود درباره نقش ایران در یمن و سوریه نیز به گفتگو پرداخته و مدعی شدند که آینده ای برای «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه وجود ندارد.  

به گفته یک دیپلمات فرانسوی، دعوت دولت ریاض از فرانسوا اولاند برای آن بود که به آمریکا بگوید ما فرانسوی ها را هم در کنار خود داریم. حالا نوبت شماست که از ما فاصله نگیرید و در کنارمان باقی بمانید.

لازم به یادآوری است که «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا، قرار است فردا به ریاض برود. هدف وی از این سفر  نهایی کند جلسه ای است که سران کشورهای عرب خلیج فارس با «باراک اوباما» در تاریخ ۱۳ ماه می میلادی در کمپ دیوید خواهند داشت.

مقامات رسمی واشنگتن می گویند تمام تلاش خود را برای رسیدن به بهترین توافق ممکن با تهران به خرج خواهند داد و مدعی هستند که فرانسه در پشت پرده مواضع نرم تری نسبت به ایران دارد و آنقدرها که در محافل عمومی نشان می دهد نسبت به موضوع هسته ای سرسخت نیست.