واکنش وزارت خارجه آمریکا به مطلب منتشر شده در مهر

سیاسی

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اعلام خبری مبنی بر سفر یک هیات نفتی آمریکایی به تهران اعلام کرد که هنوز برای دادوستد با ایران زود است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، «جف راتکه» یکی از سخنگویان وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به گزارش خبرگزاری مهر در باره سفر یک هیات نفتی آمریکایی به ایران در هفته جاری، گفت تایید این خبر دشوار است. وی خاطرنشان کرد که در گزارش منتشر شده از سوی خبرگزاری مهر به نام هیچ فرد یا شرکتی که از جمله اعضای این هیات باشند اشاره ای نشده است.

این سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در عین حال با بیان این که تجارت با ایران هنوز زود است تصریح کرد در صورتی که هر اقدامی مغایر با تحریم های ایران توسط افراد یا شرکت های آمریکایی انجام شود، دولت آمریکا در این خصوص دست به اقدام خواهد زد.

خبرگزاری مهر پیشتر گزارش داده بود یک هیات نفتی آمریکایی هفته جاری به منظور آشنایی با فرصت‌های جدید سرمایه گذاری و مشارکت با شرکت های نفتی، پیمانکاران و سازندگان صنعت نفت ایران به تهران می آید. قرار است این هیات نفتی با برخی از مسوولان، سازندگان و پیمانکاران صنعت نفت ایران دیدار و گفت و گو کند.

عباس شعری مقدم معاون وزیر نفت هم با تائید سفر این هیات نفتی آمریکایی به تهران، گفت: پیش بینی می شود با سفر این هیات نفتی آمریکایی به تهران و در صورت لغو تحریم‌های صنعت نفت در آینده شاهد حضور شرکت های بزرگ بین‌المللی نفت و گاز آمریکا در ایران باشیم.

شعری مقدم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در گفتگو با مهر همچنین از اعلام آمادگی چند شرکت اروپایی-آمریکایی برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های جدید پتروشیمی خبر داد و گفت: مذاکرات با شرکت‌هایی از آلمان، هلند و ایتالیا برای مشارکت در صنایع پتروشیمی آغاز شده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا از نظر قوانین کشور، محدودیتی برای سرمایه گذاری‌های آمریکایی‌ها در صنایع پتروشیمی وجود ندارد؟ تاکید کرد: خیر، هیچ محدودیتی برای سرمایه گذاری خارجی در کشور وجود ندارد، زیرا وقتی این شرکت‌ها برای سرمایه گذاری اقدام می‌کنند، یک شرکت ایرانی ثبت می‌کنند و آن شرکت می تواند بدون محدودیت در ایران  فعالیت کند.