ابراز نگرانی معاون قوه قضاییه از افزایش جرم در کشور

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: نرخ رشد جرم متأسفانه در سالهای اخیر در ایران رشد مثبتی داشته که برای قوه قضاییه نگران کننده است.

به گزارش خبرنگار حقوقی ایسنا، محمدباقر الفت در دیدار رییس آمبودزمان (دادآور) دانمارک در تهران، با تشریح اهداف شکل گیری و ساختار ستادهای حفاظت مردمی ایران، گفت: در جمهوری اسلامی ایران در راستای جلب مشارکت مردم برای پیشگیری از جرایم و تحقق پیشگیریهای مردم، محور ستادهای حفاظت اجتماعی و کارگروههای سلامت اجتماعی ایجاد شده که اهداف شکل گیری و مکانیزمها و ساختار آن شباهت بسیار زیادی با مکانیزمهای مشارکت مردم در آمبودزمان دارد لکن در این مدل ظرفیت سازی و آحاد مردم در پیشگیری از جرایم مدنظر است.

وی با تبریک موفقیت‌های دانمارک در امر مبارزه جرم، رشد جرم ایران را مثبت دانست و افزود: نرخ رشد جرم متأسفانه در سالهای اخیر در ایران رشد مثبتی داشته که برای قوه قضاییه نگران کننده است. مقامات عالی ایران متوجه برنامه‌های پیشگیرانه هستند و از 5 سال گذشته هم در عرصه قانونگذاری و هم در اجرا به پیشگیری توجه ویژه شده و تخصیص منابع و اعتبارات بخشی انجام شده است.

الفت با بیان اینکه سنین 18 تا 25 سال نیز تحت تأثیر رشد جرایم قرار دارند از بازنگری اساسی در مقررات آیین دادرسی و قانون مجازات اسلامی سخن گفت و افزود: دادگاه اطفال با سازماندهی و ساختار جدید، با حضور مشاوران مجرب روانشناس و جامعه شناس مدنظر قرار گرفته است. همچنین کانونهای اصلاح و تربیت و مددکاران و مراقبین که در جرایم حوزه جوانان، کودکان برای بازاجتماعی کردن آنها فعال هستند نیز مدنظر قرار گرفته است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با تشریح برنامه‌های این معاونت، گفت: در خصوص افراد در معرض ارتکاب جرم برنامه های پیشگیرانه و اقداماتی از قبیل ایجاد اداره کل فرهنگی اجتماعی، برنامه های پیشگیری در گروههای سنی مختلف، تمرکز بر روی کودکان، نوجوانان و پیشگیری رشدمدار و سرمایه گذاری و توجه به گروههای سنی پیش ازدبستان و کم سن و سال انجام شده است البته این مسئله به مفهوم عدم توجه به سایر گروههای سنی نیست.

وی از علاقمندی ایران برای استفاده از تجربیات کشورهای توسعه یافته و موفق در زمینه پیشگیری سخن گفت و افزود: تلاش می کنیم از مدلهای موفق سایر کشورها بعد از بومی سازی این مدل‌ها استفاده کنیم.

الفت با اشاره به سن مسئولیت کیفری در ایران، گفت: در کشور ایران با عنایت به اعتقادات مذهبی سن کیفری بین دختران و پسران متفاوت است. مسئولیت کیفری برای پسران از 15 سال و برای دختران از 9 سالگی است. نظام دادگاهها هم بر اساس این مسئولیت کیفری شکل گرفته و جرایم اطفال در دادگاههای تخصص اطفال بررسی می شود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با اشاره به آمار بازرس کل دانمارک در این جلسه گفت: با عنایت به فرمایشات شما مبنی بر آمار جرم دلیل جرم و جنایت کمتر ایرانیان که ناشی از تمدن اصیل و فرهنگ غنی ایرانی است، پیوند بین تمدن اصیل ایرانی با تعالیم دینی نقش بازدارنده‌ای در پیش‌گیری از جرایم دارد و این مسئله نقش بازدارنده و خودکنترلی در ایرانیان خارج از کشور داشته است.

وی متذکر شد: در مبانی فقهی و حقوقی و دینی ما به رشد همه جانبه طفل از نظر جسمی، عقلی، روحی و روانی تاکید می‌شود و همه‌ی این مسائل در دختران زودتر از پسران بروز می‌کند به همین دلیل سن کیفری دختران پایین‌تر از پسران است.

الفت تاکید کرد: برای شرایط تحقق رشد و اعمال حکم باید یقین حاصل شود. در جامعه ما هم بلوغ عقلانی و ذهنی در دختران سریع تر اتفاق می افتد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با تشریح مجازات‌های جایگزین حبس در ایران، گفت: در 5 سال گذشته مقامات تقنینی به این نتیجه رسیدند که محدوده اقدامات علیه مجرمین با هدف باز اجتماعی کردن مجرمین گسترش یابد چرا که معتقدند هدف از مجازات اصلاح و باز اجتماعی کردن است. قانونگذاری در این زمینه با هدف اصلاح، حرفه آموزی، آموزش و سوادآموزی انجام می‌شود. با این نگاه از فکر زندانی کردن همه مجرمین فاصله گرفته ایم و به مکانیزهای جایگزین حبس توجه کردیم.

انتهای پیام

کد N811080