نشست گروه تماس اوکراین ۶ می سال برگزار می شود

سیاسی

نماینده اوکراین در گروه تماس برگزاری نشست این گروه در 6 ماه می با هدف حل بحران اوکراین را تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایتارتاس، نماینده اوکراین در گروه تماس ۶ می سال جاری را برای نشست جدید گروه تماس با هدف حل بحران اوکراین در دونتسک تأیید کرد.

سخنگوی ویژه اوکراین در گروه تماس لئونید کوچما در این باره گفت: نشست اعضاء گروه تماس با حضور نمایندگان جمهوری های خودمختار دونستک ولوهانسک قرار است در روز ۶ می در مینسک پایتخت بلاروس برگزار شود.

قرار است در ۵ می نشست گروه کاری میان نمایندگان سازمان امنیت و همکاری اروپا برگزار شود.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ، فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه ، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و پترو پوروشنکو رئیس جمهور اوکراین در تماس تلفنی ۳۰ آوریل ضمن برررسی آخرین اوضاع و تحولات اوکراین، بر ضرورت برگزاری هر چه سریعتر زیرگروه های کاری گروه تماس اوکراین تأکید کرده بودند.

در این گفتگو مقامات چهار کشور بر برداشته شدن گام های مثبت در اجرای آتش بس و خروج تسلیحات سنگین از مناطق شرقی اوکراین اذعان کردند. این اقدامات از جمله مفاد توافق نامه مینسک به شمار می رود که در دوازهم فوریه به امضا رسیده بود.

گفتنی است طبق توافق دولت و جدایی طلبان اوکراین در مذاکرات چهارجانبه مینسک، دو طرف می بایست ضمن برقراری آتش بس در نوار مرزی درگیری ها، سلاح ها و ادوات سنگین خود را از این منطقه خارج می کردند.

مناطق شرقی اوکراین از اوایل سال گذشته میلادی و پس از الحاق کریمه به روسیه، به دلیل درخواست برگزاری همه پرسی استقلال از اوکراین صحنه درگیری های خونین میان جدائی طلبان روس گرا و ارتش اوکراین شده و در این میان کشورهای غربی روسیه را متهم به حمایت از جدائی طلبان می کنند.