دیده‌بان حقوق بشر: عربستان در یمن از بمب خوشه‌ای استفاده کرده است

دیده‌بان حقوق بشر گزارش داد که عربستان سعودی در حملات هوایی خود علیه یمن از بمب‌های خوشه‌ای استفاده کرده که توسط آمریکا تامین می‌شود. استفاده از این سلاح‌ها در یک معاهده بین‌المللی ممنوع شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دیده‌بان حقوق بشر در گزارش خود اعلام کرد: شواهد معتبری بدست آمده از طریق تصاویر و فیلم‌های ماهواره‌ای که ثابت می‌کند عربستان سعودی در حملات هوایی خود علیه یمن از سلاح‌های خوشه‌ای ممنوعه استفاده کرده است. این سلاح‌ها منجر به خطرات و آثار بلندمدت برای غیر نظامیان می‌شوند که در معاهده 2008 که توسط 16 کشور به تصویب رسید، منع شده‌اند.

بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی دیده‌بان حقوق بشر، عربستان، یمن و آمریکا هیچ یک این معاهده را امضا نکرده‌اند.

این تصاویر که از اواسط آوریل تاکنون به دست آمده نشان می‌دهد که بمب‌های خوشه‌ای در حملات هفته‌های اخیر تحت رهبری عربستان علیه یمن استفاده شده است. در این حملات که علیه روستاها صورت گرفته مردم محلی که شمار زیادی از آنها زنان و کودکان هستند هدف قرار گرفته‌اند.

سرپرست بخش سلاح در دیده‌بان حقوق بشر در این باره گفت: تحت هیچ شرایطی این سلاح‌ها نباید مورد استفاده قرار گیرد؛ بنابراین عربستان و دیگر اعضای این ائتلاف و آمریکا که تامین‌کننده این سلاح‌هاست در حال نقض استانداردهای جهانی هستند که استفاده از این سلاح‌ها را به دلیل تهدیدات بلند مدت‌شان علیه غیرنظامیان ممنوع کرده‌اند.

سلا‌ح‌های خوشه‌ای در واقع به گونه‌ای هستند که ده‌ها یا صدها سلاح ریز را در خود جای می‌دهند که پس از انفجار در سطح مورد نظر که می‌تواند مساحتی حدود یک زمین فوتبال را پوشش دهد پراکنده می‌شوند از این رو تمام کسانی که در این محدوده قرار دارند را تهدید می‌کند که در بسیاری مواقع منجر به مرگ آنها می‌شود.

بر اساس این گزارش، از 26 مارس تاکنون ائتلافی به رهبری عربستان که از حضور کشورهای عربی دیگر شامل بحرین، مصر، مراکش، اردن، کویت، قطر، سودان و امارات متحده عربی تشکیل شده حملات هوایی بسیاری را علیه نیروهای حوثی انجام داده‌اند. حوثی‌ها که با نام انصارالله نیز شناخته می‌شوند پس از بیرون راندن عبد ربه منصور هادی رییس‌جمهور پیشین یمن توانستند کنترل پایتخت را به دست گیرند.

اما عربستان استفاده از بمب‌های خوشه‌ای در یمن را رد و تاکید کرده است که از این سلاح‌ها استفاده نمی‌کند.

دیده‌بان حقوق بشر در مارس 2015 از تمام طرف‌های درگیر در یمن خواست در جنگ این کشور از سلاح‌های خوشه‌ای استفاده نکنند اما شواهد بدست آمده ثابت می‌کند عربستان از این بمب‌ها در حملاتش علیه حوثی‌ها استفاده کرده است.

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر، آمریکا تامین‌کننده اصلی این سلاح‌ها است و این کشور پیش از این نیز در سال‌های 1970 تا 1999 بمب‌های خوشه‌ای را در اختیار عربستان قرار داده بود. عربستان سعودی از هواپیماهایی استفاده می‌کند که ساخت آمریکا، غرب و کشورهای عضو ناتو هستند و قابلیت پرتاب این بمب‌ها را دارند.

دیده‌بان حقوق بشر در ادامه از عربستان و دیگر کشورهای درگیر در این جنگ خواست تا هر چه فوری کنوانسیون منع استفاده از بمب‌های خوشه‌ای را امضا کنند.

انتهای پیام

کد N810945