سخنگوی قوه قضاییه:

مرحله اول برای مبارزه با فساد اراده جدی است

... سخنگوی دستگاه قضایی مرحله اول مبارزه با فساد را داشتن اراده جدی عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی‌اژه‌ای در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره‌ اقدامات عملی قوه قضاییه برای مبارزه با پدیده‌ی زمین خواری گفت: تجاوز به زمین به انحاء مختلف چه منابع طبیعی، چه تغییر کاربری و چه تجاوز به ارتفاعات همه در مقوله‌ تجاوز است و تقاضای ما این است که سازمان‌های ذیربط و دولت در این راستا نظارت کنند و اجازه ندهند که چنین مسائلی پیش بیاید.

وی ادامه داد: چندی پیش یکی از معاونین یکی از وزارتخانه‌ها در صدا و سیما گفت که ده هزار واحد غیرمجاز ساخته شده، در حالی که این آقا قبلا نیز دارای مسئولیت بوده و کسی نیست که از آن شخص بپرسد آن زمانی که ساخت و ساز صورت می‌گرفت شما کجا بودید. در واقع باید قبل از تغییر کاربری‌ها پیشگیری صورت گیرد و همیشه ما می‌گوییم که پیشگیری مقدم بر درمان است.

وی ادامه داد: در برخی از استان‌ها از جمله تهران، دادستانی از مسئولین دعوت کرده‌اند که با آنها همکاری کنند و در حال حاضر آنها قول همکاری دادند. همچنین در برخی از استان‌ها و برخی از نقاط آسیب پذیر تهران گشت‌هایی را قرار دادند تا مراقبت‌های بیشتری صورت بگیرد که تخلفی در آنجا رخ ندهد. همچنین از دادسرا و دادگاهها خواسته شده در رسیدگی به این نوع پرونده‌ها تسریع کنند، البته دماوند و توابع دماوند جزء نقاط آسیب پذیر است که در حال بررسی مواردی هستند که به صورت خلاف ساخته شده یا به صورت خلاف تغییر کاربری داده شده است.

وی درباره‌ عوامل بازدارنده در مبارزه با فساد که سوال یکی دیگر از خبرنگاران بود خاطرنشان کرد: برای مبارزه با فساد در مرحله اول باید اراده جدی وجود داشته باشد. اگر اراده‌ جدی داشته باشیم بخش مهمی از قضیه حل خواهد شد که البته اراده جدی خواهان قانون و اجرای قانون است. در حال حاضر اراده حداقل به صورت زبانی شکل گرفته که باید آن را به عمل برسانیم.

سخنگوی دستگاه قضا در ادامه گفت: در مورد قانون نیز نقایصی وجود دارد که باید مرتفع شود، اما در اجرای قانون با مشکل جدی مواجه هستیم. در واقع ما نباید تنها با آن فردی که تصرف غیرقانونی کرده برخورد کنیم بلکه باید به سراغ مسئولی که در این زمینه کوتاهی داشته نیز برویم.

سخنگوی دستگاه قضا تصریح کرد:‌ در مورد مساله بانک‌ها بارها گفته‌ام که بین مشتری یا بانک کدام یک مقصر است و من معتقد بودم که بانک مقصرتر از مشتری است. بنابراین اگر برخی از مسئولین در قسمت‌های مختلف قصور نکنند این تجاوزات کمتر صورت می‌گیرد . اما مسئولینی که در این زمینه کوتاهی کرده‌اند باید به تناسب قصور یا تقصیری که دارند با آن‌ها برخورد شود. البته منظور ما فقط برخورد قضایی نیست. مثلا اگر در یک قسمتی دارای سمت است دیگر آنجا نباشد. بنابراین پیش از این که احتیاج به قانون داشته باشیم احتیاج به اجرای قانون داریم.

معاون اول قوه قضاییه در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران درباره‌ بازگشت محمودرضا خاوری و زمان محاکمه او خاطرنشان کرد: این پرونده دارای 3 قسمت بود. کسانی که خارج از کشور بودند. از این افراد یک نفر را به کشور بازگرداندند و به 2 نفر دیگر دسترسی ندارند، اما ما ناامید نیستیم.

وی ادامه داد:‌ دنیای پرهیاهوی مدعی مبارزه با فساد بالاخره باید متهمی که متهم به فساد مالی است را تحویل دهد و اگر چنین امری صورت بگیرد محاکمه‌ حضوری بهتر خواهد بود، در غیر این صورت غیابی محاکمه خواهد شد. در این پرونده عده‌ای محاکمه شده‌اند و حکم آنها اجرا یا در حال اجرا است، البته در این پرونده برخی از آنها درخواست اعاده دادرسی داده‌اند؛ بنابراین بخشی رسیدگی، بخشی مختومه و برخی در حال مختومه شدن است و بخشی نیز در آینده مختومه می‌شود.

وی تصریح کرد: افرادی مانند برادر مه آفرید به صورت غیابی محاکمه شدند و حکمش غیابی صادر شد. اگر محمود رضا خاوری را تحویل بدهند به صورت حضوری محاکمه می‌شود در غیر این صورت قطعا به صورت غیابی محاکمه خواهد شد.

محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران مبنی بر این که مقابل دادگاه یا دادسراها افرادی هستند که مبلغی را دریافت کرده و شهادت دروغ می‌دهند، اقدامات قوه قضاییه در این راستا چیست؟ گفت: مردم باید به این گونه موارد توجه کنند آنها شاید فکر کنند به صورت موقت به نفع‌شان است اما در طولانی مدت قطعا به ضرر آنها خواهد بود؛ بنابراین این افراد اگر شناسایی شوند و محرز شود شهادت دروغ دادند بر اساس قانون مجازات خواهند شد.

انتهای پیام

کد N810918