سخنگوی قوه قضاییه:

در رابطه با پرونده بابک زنجانی همکاری بین دستگاه‌ها خوب بوده است

... سخنگوی دستگاه قضایی گفت: در ماه‌های اخیر در پرونده بابک زنجانی همکاری‌های خوبی بین دستگاه‌های مختلف صورت گرفته است.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در ادامه نشست خود در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این که دلیل غیر علنی برگزار شدن دادگاه مهدی هاشمی و سعید مرتضوی چیست؟ گفت: برگزاری دادگاه‌های به صورت علنی یا غیرعلنی کلی نیست و به صورت موردی است. مواردی که دادگاه می‌تواند به صورت علنی یا غیر علنی باشد در قانون پیش بینی شده و به تشخیص قاضی بستگی دارد. این موارد نیز از همین قبیل است که قاضی رسیدگی‌کننده تشخیص داده دادگاه به صورت غیر علنی برگزار شود و اگر حکم مربوط به این دو پرونده قطعی شد رسانه‌ها و مردم در جریان قرار خواهند گرفت.

خبرنگاری سوال خود را این گونه پرسید که رئیس قوه قضاییه سال گذشته در لرستان گفتند که شخصی از یکی از بانک‌ها بدون وثیقه کافی 6 هزار میلیارد تومان وام گرفته، در حال حاضر پرونده این شخص در چه مرحله‌ای قرار دارد که سخنگوی دستگاه قضایی خاطرنشان کرد‌: فرد مذکور بازداشت است و در مقام این هستند که این اموال شناسایی شود تا بتوانند مشکلاتشان را حل کنند.

خبرنگاری سوال خود را اینگونه مطرح کرد که سلطانی عضو کمیته‌ پیگیری پرونده‌ بابک زنجانی اخیرا گفته 12 مدیر دولتی در این پرونده بازداشت شده اند و همچنین وی مدعی شده در جلساتی که برگزار می‌شود همکاری‌های لازم بین دستگاه‌های ذیربط صورت نمی‌گیرد. نظر شما در این خصوص چیست؟

وی در پاسخ مطرح کرد: عدد دقیق را در حال حاضر حضور ذهن ندارم اما تعداد آنها از 12 نفر هم یبشتر بود زیرا برخی از آنها متهم بودند و برخی دیگر با قرار وثیقه آزاد شدند. برخی به عنوان متهم می‌آمدند اما با توضیحاتی که ارائه می‌دادند آزاد می‌شدند.

وی ادامه داد:‌ در رابطه با این که پرسیدید سایر دستگاهها همکاری می‌کنند یا خیر باید بگویم در این پرونده با فراز و نشیب‌هایی روبرو بوده‌ایم، اما در ماههای اخیر همکاری‌های لازم بین دستگاه‌های مختلف و مربوطه از جمله وزارت نفت، دولت، ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی و وزارت اطلاعات صورت گرفته است. از قاضی پرونده نیز وقتی جویا شدم گفتند که همکاری‌ها خوب است.

محسنی‌اژه‌ای خاطرنشان کرد: در رابطه با همکاری‌های متهم تا مدت‌ها پیش قاضی پرونده می‌گفت که وی همکاری لازم را ندارد، اما در حال حاضر در جهت این که بتواند اموالش را شناسایی کند همکاری می‌کند، اما در رابطه با این که پول‌ها را چه کار کرده و آیا آنها را تبدیل و به خارج از کشور برده، هنوز مشخص نیست و همکاری‌های لازم را در این راستا نداشته است.

ادامه دارد ...

کد N810860