جهانگیری: برای حل مشکلات کلیدی کشور همه باید همزبان شویم

معاون اول رييس جمهور,اسحاق جهانگيري

جهانگیری با اشاره به نامگذاری سال از سوی مقام معظم رهبری با عنوان همدلی و همزبانی، دولت و ملت گفت: همه باید در مشکلات کلیدی کشور که تنها به یک دولت وابسته نیست، بلکه به آینده ایران وابسته است همزبان شوید تا از آن مشکلات عبور کنید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا) ، اعزامی به مشهد اسحاق جهانگیری بعد از بازدید طرح های آبی در حال اجرا در استان خراسان رضوی در مراسم افتتاح سد مخزنی غار اظهار کرد: آب اصلی ترین مسئله کشور در مقطع فعلی است و به خصوص در خراسان رضوی مهمترین چالش پیش روی استان از نظر توسعه و آب شرب است.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه در سال گذشته اصلی ترین دغدغه ما در مشهد مسئله آب شرب بود گفت:‌امسال نسبت به سال گذشته وضع بهتر است و سدهایی که امروز بازدید کردیم با توجه به گزارش مدیران آب استان وضعیت بهتری را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد، البته نسبت به نیاز امروز استان و آینده هنوز مسئله داریم.

وی با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید از شروع کار خود از محوری ترین مسائل اش موضوع آب بوده است خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه در مورد منابع آب کشور با محدودیت بسیار جدی روبرو هستیم مدیریت تامین منابع آب از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

وی با بیان اینکه باید به انتقال آب از کشورهای دیگر فکر کنیم، تصریح کرد: مخصوصا در استان خراسان رضوی باید به انتقال آب از کشورهای دیگر بیشتر فکر کنیم و همچنین به طور کل باید موضوع انتقال آب از دریای عمان ، خلیج فارس و دریای خزر به مناطق مرکزی ایران را مورد پیگیری قرار دهیم.

جهانگیری تاکید کرد: ما باید بر روی آب های مرزی البته با رعایت حقوق همسایگانمان تمرکز می کنیم.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه امسال حداقل باید3/5 میلیارد دلار در طرح های مربوط به آب هزینه کنیم افزود:‌ باید توجه داشته باشیم که مدیریت مصرف آب نیز از اهمیت زیادی برخوردار است و باید به درستی بررسی کنیم که آیا شیوه مصرف آب در بخش کشاورزی در کشور کم آبی مثل ایران صحیح است یا خیر.

جهانگیری با تاکید بر اینکه باید سیستم آبیاری سنتی به سرعت به سیستم آبیاری نوین و تحت فشار تبدیل شود، اظهار کرد: طرح های خوبی در وزارت کشاورزی تهیه شده است و حتی بررسی ها نشان داده که کشت گلخانه ای 92 درصد صرفه جویی در آب ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در حوزه صنعت نیز باید پسآب ها دوباره به چرخه تولیدی کشور بازگردد تصریح کرد: در صنعت و آب شرب باید اتفاقات مهمی بیفتد.

جهانگیری با بیان اینکه میزان سرابه آب مصرفی ایران از خیلی از کشورهای پرآب بیشتر است افزود: مردم باید توجه کنند در شرایط ویژه که از نظر آب در ایران وجود دارد در مصرف خود دقت کنند.

وی اضافه کرد:‌بخشی از مردم واقعا پرمصرف هستند و در دولت صحبت شده است تا با کسانی که رعایت نمی کنند با روش های جدیدی برخورد شود چرا که 72 درصد مصرف کنندگان مصرفشان زیر 20 متر مکعب است و 7 درصد جامعه مصرف بالای 40 تا 50 متر مکعب دارند.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید براینکه باید در حوزه مدیریت منابع و مدیریت مصرف آب تحول ایجاد کنیم، افزود:‌استان خراسان کانون مهم توسعه است و می تواند در آینده در حوزه توسعه صنعت کشاورزی بسیار بهتر باشد و امیدواریم که شاهد توسعه این استان باشیم البته موضوع انتقال آب به نیشابور و فیروزه نیز باید مورد پیگیری قرار گیرد.

انتهای پیام

کد N810836