آثار مکتوب و نرم‌افزاری آیت‌الله جوادی آملی در نمایشگاه کتاب

سیاسی

رییس مرکز نشر بین‌المللی اسراء از عرضه آثار مکتوب و نرم‌افزاری حضرت آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی و آثار مرتبط با او در بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران خبر داد.

به گزارش خبرنگار کتاب ایسنا‌، در نشستی که امروز (دوشنبه، 14 اردیبهشت‌ماه) برگزار شد، حجت‌الاسلام مرتضی جوادی آملی رییس بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء و فرزند آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی در سخنانی ضمن گرامی‌داشت سالگرد وفات حضرت زینب (س) توضیح داد: 20 سال است که از فعالیت این بنیاد می‌گذرد و در این مدت توانسته است در رشته‌ها و گرایش‌های مختلف به چاپ و عرضه آثار متفاوتی بپردازد. تمامی این فعالیت‌ها و تلاش محققان تحت اشراف حضرت آیت‌الله جوادی آملی انجام گرفته است.

او با اشاره به مدرسه فکری آیت‌الله جوادی آملی بیان کرد: مدرسه فکری ایشان دارای ویژگی‌ها و خصوصیت‌های متفاوتی است که از جمله آن‌ها می‌توان به جامعیت جدی در نشر علوم در حوزه دانشگاهی و حوزوی‌، فرصت‌سازی نسبت به یکدیگر در بخش علوم مختلف‌، مقبولیت و هویت دینی، روش‌های تحصیل دانش در بخش‌های علوم علمی و نقلی‌ و ارزش نهادن به تفکر و تعقل اشاره کرد. البته از نگاه حضرت آیت‌الله جوادی آملی، وحی تنها منبع معرفتی اصیل است؛ بنابراین این فعالیت‌ها معطوف به وحی شکل گرفته‌اند.

او در ادامه گفت: این آثار از انسجام و همگونی خاصی برخوردارند و به وضوح می‌توان این مولفه‌ها را در 140 اثری که تاکنون به شکل مستقیم از ایشان منتشر شده است‌، دریافت. این علوم و این مدرسه فکری به دنبال ایجاد یک فرهنگ و تمدن است چرا که از یک نظام علمی و فکری عمیق برخوردار است.

به گزارش ایسنا‌، در ادامه این نشست خبری حجت‌الاسلام علی روح‌اللهی معاون پژوهشگاه معراج توضیح داد: پژوهشگاه علوم وحیانی اسراء در قالب پنج پژوهشگاه و یک مرکز فعالیت دارد. پژوهشگاه‌های قرآن و عترت‌، علوم عقلی‌، فقه و اصول‌، مطالعات فرهنگی و علوم انسانی‌، مطالعات اسلامی و فرهنگ عمومی‌ از جمله این پژوهشگاه‌ها هستند. همچنین مرکز تدوین متون درسی جزو این پژوهشگاه به شمار می‌آید. فعالیت این مجموعه تعیین، تعمیق و گسترش علوم وحیانی است. در گام نخست ما به تدوین و تنظیم آثار آیت‌الله جوادی آملی پرداخته‌ایم. در همین راستا تاکنون 175 اثر تولید شده است که 140 اثر مستقیم از سوی خود ایشان به چاپ رسیده و 35 اثر نیز برگزیده اندیشه ایشان است. در سال گذشته،‌ 40 اثر تولید شده است.

او افزود: در همین راستا 100 هزار برگ باقی مانده است که باید تدوین شود. بنابراین 152 اثر دیگر باید به چاپ برسد. پیش‌بینی ما این است که با تولید این آثار تا دو سال آینده 300 جلد اثر از حضرت آیت‌الله جوادی آملی با فعالیت 80 محقق تنظیم و تدوین شود.

در بخش دیگر این نشست، مصطفی امرایی رییس مرکز نشر بین‌المللی اسراء درباره فعالیت‌های این مجموعه در بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: این مرکز به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز تولید علم کشور در ساحت حضرت آیت‌الله جوادی آملی با عرضه 260 اثر مکتوب و نرم‌افزاری در نمایشگاه بین‌المللی کتاب حضور دارد. از این تعداد 40 اثر در قالب 16 عنوان کتاب برای نخستین‌بار عرضه خواهند شد.

او خاطرنشان کرد: دانش و روش بندگی،‌ رحیق مختوم‌، خانواده متعادل‌، رساله الولایه‌، حقیقت و تاثیر معجزه‌، بر بال اعتکا‌ف‌، رجال تفسیری‌ و ایقاظ النائمین‌ از مهم‌ترین عناوین عرضه‌شده در نمایشگاه بین‌المللی کتاب هستند. همچنین برای نخستین‌بار جلد نخست رساله عملیه یا همان توضیح المسائل حضرت آیت‌الله جوادی آملی در نمایشگاه برای علاقه‌مندان عرضه خواهد شد.

امرایی با اشاره به کتاب مفاتیح الحیات آیت‌الله جوادی آملی گفت: این کتاب هم‌اکنون به نوبت چاپ 210 رسیده است و در تیراژ 10 هزار نسخه رحلی عرضه خواهد شد. ما سعی کرده‌ایم که با همان قیمت ثابت 14 هزار و 500 تومان این کتاب در اختیار علاقه‌مندان قرار بگیرد. علاوه بر این نسخه جیبی کلیات مفاتیح الحیات نیز در تیراژ 1500 نسخه عرضه خواهد شد.

رییس مرکز نشر بین‌المللی اسراء با اشاره به رونمایی از طرح جامع کتاب الکترونیکی ایران توضیح داد: در بخش کتاب‌های الکترونیکی نیز تصمیم داریم روز 22 اردیبهشت‌ماه با حضور وزیر ارشاد از این اثر رونمایی کنیم.

او در پایان خاطرنشان کرد: غرفه مرکز نشر بین‌المللی اسراء در راهرو 7 و غرفه شماره 13 قرار دارد.

به گزارش ایسنا‌، در پایان این نشست حجت‌الاسلام مرتضی جوادی آملی در پاسخ به پرسشی درباره توضیح المسائل آیت‌الله جوادی آملی گفت: نگارش این توضیح المسائل قابل حس و قابل درک است و سعی شده است که متن مندرج آن بازبینی و بازنویسی شود. متن اصلی این توضیح المسائل همسو با فقه اجماعی است. این‌که از آن به عنوان جلد اول نام می‌بریم در حقیقت بخش اول رساله عملی ایشان است که شامل اجتهاد و تقلید،‌ آب‌ها و میاه‌، تجارت و داد ستد،‌ خمس و صلاه و اجاره است.

انتهای پیام

کد N810469