مراکش پرز را راه نداد

سیاسی

یک روزنامه مراکشی فاش کرد که پادشاه این کشور برای دومین بار با سفر شیمون پرز به این کشور به دلیل مواضع معاندانه وی درقبال مذاکرات صلح خاورمیانه مخالفت کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه مراکشی "احداث اینفو" ، این دومین باری است که سفر شیمون پرز، رئیس سابق رژیم صهیونیستی به مراکش لغو می‌شود. وی قصد داشت برای شرکت در کمپینی بین‌المللی در مراکش به این کشور سفر کند.

پیش از این نیز پرز در سال 2010 با ابلاغیه محمد ششم، پادشاه مراکش از حضور در انجمن جهانی اقتصاد در این کشور محروم شد.

پرز در هر دو مورد به دلیل موضع گیری‌های معاندانه‌اش درباره مذاکرات صلح خاورمیانه از سوی محمد ششم پذیرفته نشد.

یکی از مسئولان دفتر رئیس رژیم صهیونیستی فاش کرد: محمد ششم در ابلاغیه‌ای به پرز اعلام کرده نمی‌تواند پذیرای وی در انجمن باشد.

قرار بود پرز در افتتاحیه طرح بین‌المللی کلینتون برای خاورمیانه و آفریقا شرکت کند این طرح از فردا(سه شنبه) به مدت دو روز در شهر مراکش و با حضور برندگان جایزه صلح نوبل، فعالان سیاسی و روسای سازمان‌های غیر دولتی برگزار خواهد شد.

روز جمعه گذشته نیز 25 تحصن اعتراض آمیز در نقاط مختلف مراکش و در اعتراض به سفر شیمون پرز به این کشور برگزار شد.

گروه اسلامی "عدالت و احسان" نیز 10 تحصن اعتراض آمیز را روز جمعه در اعتراض به این سفر پرز رهبری می‌کرد.

علاوه بر این چهار وکیل مراکشی در شکایت نامه‌ای که به دادستانی دادگاه تجدیدنظر رباط ارائه دادند، خواستار صدور دستوری برای بازداشت فوری پرز به محض ورود به خاک مراکش شدند. این حقوق دانان در شکایت خود اعلام کردند: پرز مرتکب جنایات جنگی و جنایات ضد بشری در حق شهروندان شده و امنیت آزادی‌های آنان را به خطر انداخته است.

حقوقدانان مراکشی در ادامه پرز را به تخریب شهرها و تشکیل گروه‌های جنایتکار با هدف ارتکاب جنایت در حق کودکان و زنان فلسطینی و تخریب زیرساخت‌ها آتش سوزی عامدانه در مناطق مسکونی متهم کردند.

انتهای پیام

کد N810461