پادشاه اردن: سایر مذاهب و جوامع جهان در مبارزه با داعش کنار ما بایستند

سیاسی

پادشاه اردن درخصوص ماهیت گروه ترویستی داعش تاکید کرد که آنها بیانگر تنها یک درصد از اسلام اهل تسنن هستند و دیگران نباید قربانی این یک درصد شوند و نهایتاً اسلام حقیقی پیروز خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عبدالله دوم، پادشاه اردن در مصاحبه با شبکه خبری سی‌ان‌ان درباره دیدگاه‌های خود درخصوص داعش سخن گفت. این اولین مصاحبه ملک عبدالله از زمان کشته شدن معاذ الکساسبه، خلبان ارتش اردن به دست تروریست‌های داعش است.

وی درباره ایدئولوژی داعش تاکید کرد: به لحاظ ایدئولوژیکی، آنها یک درصد از اسلام اهل تسنن را تشکیل می‌دهند و ما نباید قربانی این یک درصد بشویم. مبلغان مذهبی دروغین همواره شکست می‌خورند. اسلام حقیقی همواره پیروز خواهد شد.

ملک عبدالله تاکید کرد: ما نمی‌توانیم به عنوان دشمن از سوی باقی جامعه بین‌الملل قربانی شویم. بنابراین درخواست ما این است که سایر مذاهب و جوامع در سراسر جهان، در کنار ما بایستند. در کنار مسلمانان خوبی که آنجا در این نبرد مبارزه می‌کنند، بایستند و بخشی از شرکای ما علیه این مساله باشند. در آن صورت ما پیروز خواهیم بود.

پادشاه اردن همچنین درباره نیروی نظامی علیه داعش گفت: مساله مورد تاکید این است که چطور کردها به صورت مناسب حمایت شوند چراکه این امر بسیار بسیار حیاتی است. چگونه می‌توانیم به اهل تسنن بگوییم تا احساس کنند آینده‌ای برای آنها متصور است و آنها تنها نیستند؟ و اگر ما آینده سیاسی برای سنی‌های عراق را حل نکنیم، بعد آنها می‌نشینند و می‌گویند که چه فرقی با داعش وجود دارد. ما نباید ارتباط خود را با عشایر عراق از دست بدهیم. ما اکنون در آغاز پایان کار داعش در عراق و سوریه هستیم. اما این مساله‌ای نیست که یک شبه رخ بدهد. فکر می‌کنم روزهای خوب داعش روبه پایان است.

عبدالله دوم درخصوص اینکه آیا نیروهای شبه نظامی داعش در میدان‌های نبرد خوب عمل می‌کنند یا خیر گفت: از لحاظ تاکتیکی، آنها نیروهای ورزیده، سریع و مجهزی هستند و عاملان انتحاری در اختیار دارند و علاوه بر این آنها به پیاده‌نظام خوبی مجهزند که هسته اصلی داعش را تشکیل می‌دهد و می‌تواند مواضع آنها را تحکیم کند. آنها تعداد زیادی تروریست در اختیار دارند و این قسمت غم‌انگیز داستان است. نکته جالب این است که نظام سوریه با همه مقابله می‌کند الا داعش و همین اقدام باعث تعجب می‌شود.

وی مدعی شد: دلیل آنکه سوریه از همان ابتدای ظهور داعش در خاک این کشور این گروه را هدف قرار نداد تمایل به ظهور نیرویی بدتر از خودش برای تغییر مواضع بین‌المللی علیه دمشق بود.

پادشاه اردن تاکید کرد: در هر حال داعش مشکل اصلی سوریه است و باید بحران سوریه از راه سیاسی حل و فصل شود اما فعلا ریشه‌کنی داعش بر هر چیزی مقدم است.

انتهای پیام

کد N810459