اجمالی/ ابراهیمیان در نشست خبری مطرح کرد:

نظر شورای نگهبان درباره استانی شدن انتخابات مجلس

سیاسی

سخنگوی شورای نگهبان اظهارنظر این شورا درباره طرح استانی شدن انتخابات مجلس را به نهایی شدن این طرح موکول کرد و گفت: در بررسی صلاحیت نامزدها موضوع فتنه و رفتارهای ساختارشکنانه لحاظ خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، نجات‌الله ابراهیمیان، سخنگوی شورای نگهبان پیش از ظهر امروز در نخستین نشست خبری سال ۹۴ خود، به سوالات خبرنگاران در رابطه با مهمترین مصوبات این شورا و نیز مهمترین مسائل روز کشور در حوزه قانون‌گذاری پاسخ داد.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص موضع شورای نگهبان نسبت به طرح استانی شدن انتخابات مجلس که هم اکنون در مجلس در دست بررسی است اظهار داشت: این طرح هنوز مراحل قانونی خود را طی نکرده و برای اظهارنظر به شورا واصل نشده است، بنابراین شورا هنوز نظر رسمی در این باره ندارد.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: در برخی رسانه ها مطرح شده که طراحان این طرح نظر موافق شورای نگهبان را دریافت کرده اند؛ در حالی که اظهارنظرهای شورای نگهبان در قالب رسمی و با رعایت آئین تصمیم‌گیری انجام می‌شود که هنوز این اتفاق نیفتاده است، شاید در این رابطه طراحان طرح استمزاجی از برخی اعضای شورای نگهبان کرده باشند که این، نه نظر رسمی شورا تلقی می شود و نه الزامی برای پایبندی آن عضو شورا به نظر اعلام شده از سوی خود ایجاد می کند.

ابراهیمیان به سابقه طرح استانی شدن انتخابات مجلس در دوره های گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: در سال ۱۳۸۶ طرح مشابهی از مجلس به شورای نگهبان رسید و شورا مخالفت خود را با استانی شدن انتخابات به نحوی که در آن طرح آمده بود، اعلام کرد و دلیل آن نیز مغایرت طرح با آن دسته از اصول قانون اساسی بود که ناظر بر تکیه به آراء عمومی و مشارکت مردمی است؛ در رابطه با طرح فعلی نیز هنوز شورا اظهارنظر نکرده و اگر طرح کاملا شبیه طرح قبلی باشد، باید گفت که رویه شورا همان است، اما در عین حال باید این مصوبه به شورای نگهبان بیاید و بررسی شود.

وضعیت بررسی صلاحیت اعضای احزاب منحل شده، در انتخابات

وی در ادامه در پاسخ به پرسشی در خصوص اینکه برخی اعضای احزاب منحل شده در قالب های جدید فعالیت خود را آغاز می کنند و به عرصه انتخابات وارد می شوند و در رابطه با مساله بررسی صلاحیت این افراد تصریح کرد: مواد مربوط به بررسی صلاحیت ها و شرایط و موانع آن با فروض مختلف در قانون مطرح شده است؛ عضویت در احزاب منحله از موانع احراز صلاحیت تلقی می شود، اما اگر کسی وابستگی خود را به حزب منحله اعلام نکرد و با رعایت قانون در قالب جدید و در یک حزب جدید با مجوزهای قانونی اعلام موجودیت کرد، صرف تشکیل یک حزب جدید و عضویت سابق برای احراز مانع کافی نیست.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: در عین حال آنچه در شورای نگهبان بررسی می شود، پرونده یک فرد است که باید سوابق او از جمله سوابق سیاسی و تحولاتی که در زندگی سیاسی او پیش آمده، بررسی شود.

ابراهمیمیان ادامه داد: ممکن است فردی در یک حزبی فعالیت غیرقانونی کرده و سپس وارد یک حزب قانونی شده است، اما آن فعالیت های غیرقانونی منتصب به رفتار این فرد بوده است؛ بنابراین ما نمی توانیم از این مساله چشم‌پوشی کنیم. از سوی دیگر، اگر حزبی منحل شود و فرد عضو در برابر قانون تمکین کند و در قالب قانونی جدید فعالیت سیاسی خود را ادامه دهد، این صرفا نمی تواند یک مانع تلقی شود.

خبرنگاری در این رابطه از «حزب اتحاد ملت ایران» نام برد و نظر سخنگوی شورای نگهبان را در رابطه با بررسی صلاحیت افراد منتصب به این حزب جویا شد که وی تصریح کرد: ما در رابطه با احزاب و گروه ها به‌طور خاص نظر نمی دهیم و در رابطه با حزبی که شما اسم بردید، من اطلاعی از اعضای آ «ندارم، ولی شورای نگهبان با استعلام از مراجع چهارگانه و بهره‌گیری از نظریات تفسیری اعضای شورا، برای بررسی صلاحیت نامزدها استفاده می کند و بر اساس آن تصمیم می گیرد.

صلاحیت فعالان فتنه و کسانی که قواعد بازی را نادیده گرفته اند، محل تردید قرار می‌گیرد

سخنگوی شورای نگهبان همچنین در پاسخ به پرسشی درباره تلاش برخی گروه های سیاسی برای ثبت نام حداکثری در انتخابات و سپس حمله به شورای نگهبان به دلیل رد صلاحیت ها و نیز موضع این شورا نسبت به فتنه ۸۸ گفت: در رابطه با فتنه و اقدامات ساختارشکنانه ای که عده ای انجام داده اند، پیش از این مکرر اظهار نظر کرده ام و قانون انتخابات نیز به خوبی می تواند رفتارهایی را که در سال ۸۸ و بعد ازآن منشأ بحران بوده، با همان بار حقوقی پوشش بدهد.

ابراهیمیان تاکید کرد: هر کسی امنیت نظام را به خطر انداخته باشد یا قواعد بازی انتخاباتی را نادیده بگیرد، التزام او به قانون محل تردید قرار می گیرد؛ بنابراین خطوط رفتاری ما را قانون انتخابات تعیین کرده و رهنمودهای مقام معظم رهبری را نیز مدنظر خواهیم داشت.

وی درباره استراتژی گروه های سیاسی برای حمله به شورای نگهبان با ابزار رد صلاحیت هایی اظهار داشت: من در رابطه با استراتژی گروه های سیاسی هیچ ا ظهارنظری نمی کنم، اما همه ما باید مراقب امنیت و صلاح کشورمان و آینده فرزندانمان باشیم و بدانیم که چه کشورهایی علیه ما دندان تیز کرده اند و چه آسیب هایی را ممکن است به کشور ما وارد کنند؛ توقع ما از همه سلایق و گروه های سیاسی و همه کسانی که به این کشور علاقه دارند و برای انقلاب زحمت کشیده اند این است که این مساله را رعایت کنند.

سخنگوی شورای نگهبان تصریج کرد: ثبت نام آزاد است و همه می توانند در انتخابات نامزد شوند، اما مکانیزم های قانونی احراز صلاحیت در قانون اساسی و قوانین آن پیش بینی شده و توقع از شورای نگهبان و همه نهادها این است که از اجرای قانون کوتاه نیایند؛ فضاسازی ها و جوسازی ها نیز انشاءالله پیش نخواهد آمد و ما سال به سال شاهد بلوغ سیاسی فعالان این عرصه هستیم و امیدواریم حوادث تلخ گذشته تکرار نشود.

قانون فعلی انتخابات، ایده‌آل نیست/ سیاست‌های کلی انتخابات به انتخابات امسال نمی‌رسد

ابراهیمیان همچنین در پاسخ به پرسشی در خصوص هزینه های انتخاباتی و تبلیغاتی نامزدها و لحاظ شدن آن در مساله بررسی صلاحیت ها اظهار داشت: در چارچوب ساختار فعلی مربوط به بررسی صلاحیت ها، در حد توان و تا اندازه ای که قانون اجازه می دهد این امر را رصد خواهیم کرد که اگر افراد از منابع غیرقانونی استفاده کرده اند، در بررسی صلاحیت آنها لحاظ شود.

وی افزود: اما اینکه آیا همه ابزارهای لازم را برای احراز این مساله داریم یا نه، به این برمی گردد که آیا قانون فعلی انتخابات ما یک قانون ایده‌آل است یا خیر؟ من شخصا نظر منفی دارم و معتقدم که نیاز داریم در این زمینه کار کنیم و کسانی که دست اندرکار هستند، به فکر اصلاح قانون باشند که این ابتکار نیز در اختیار دولت و مجلس است و هر وقت این اقدامات شروع شد، شورای نگهبان نیز به وظایف خود عمل می کند.

سخنگوی شورای نگهبان خاطر نشان کرد: در رابطه با اینکه آیا سیاست های کلی انتخابات به این انتخابات می رسد یا خیر نیز، باید گفت این سیاست ها در بخشی که مربوط به تغییر قوانین است، مستلزم مداخله قانون گذار و قانون‌گذاری در این زمینه خواهد بود؛ به نظر می رسد با تصویب سیاست های کلی انتخابات در مجمع تشخیص مصلحت نظام، تکالیفی نیز متوجه قانون‌گذار خواهد شد که باید دست به اصلاح برخی قوانین بزند و فکر می کنم که این یک روند وقت‌گیر است و احتمالا به ماه های آینده و انتخابات امسال نمی رسد.

ادامه دارد...