پس از 2 روز مذاکره؛

هیات طالبان و افغانستان درباره آتش‌بس به توافق نرسیدند

نمایندگان طالبان برای دومین روز در قطر و در دیدار با شخصیت‌های سیاسی افغانستان درباره آتش بس احتمالی مذاکره کرده اما کاملا با ادامه حضور نیروهای آمریکایی در این کشور مخالفت کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، آمریکا و پاکستان از این مذاکرات غیرعلنی با هدف پایان دادن به جنگ افغانستان استقبال کردند.

این مذاکرات غیررسمی به میزبانی وزارت امور خارجه قطر همزمان با آن صورت گرفت که درگیری‌ها در افغانستان پس از خروج اکثر نیروهای متحد و آمریکایی افزایش یافته است. طالبان اخیرا در حومه شهر قندوز حمله‌ای را به راه انداخت.

شرکت کنندگان در این نشست که در شهر "الخور" واقع در شمال دوحه برگزار شد با لبخند و خوشحالی از آنجا خارج شده اما از صحبت با خبرنگاران امتناع کردند.

دولت افغانستان هنوز درباره این نشست‌ها بیانیه رسمی منتشر نکرده اما یکی از اعضای شورای عالی صلح افغانستان تایید کرد که هیاتی از سیاستمداران این کشور در نشست‌های قطر با حضور طالبان شرکت می‌کنند.

یکی از اعضای طالبان که در این مذاکرات شرکت داشت گفت، هیات هشت نفره طالبان به ریاست شر محمد عباس استانکزای مذاکرات مستقیمی با مقامات افغان داشته است.

وی که خواست نامش فاش نشود، افزود: پس از آغاز نشست اعضای ما درخواست‌ها و شرایطشان را به صورت کتبی ارائه کرده و کپی‌های آن را در بین تمامی حضار پخش کردند.

این مقام ادامه داد: سپس این مذاکرات آغاز شد و هیات افغانستان و قیوم کوچای، دایی اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان از ما خواستند مبارزاتمان را متوقف کرده و آتش بس اعلام کنیم. آن‌ها ما را برادر خوانده و به ما توصیه کردند به افغانستان بیایند و از قانون اساسی این کشور پیروی کنند.

طالبان در پاسخ گفت، تا زمانی که تمامی نیروهای خارجی افغانستان را ترک نکنند، مبارزات طالبان ادامه خواهد داشت.

این عضو طالبان گفت، هیات دولتی افغانستان تاکید کرد، اکثر نیروهای خارجی در حال حاضر این کشور را ترک کرده‌اند و تنها مربیان باقی مانده‌اند که اگر طالبان مبارزاتش را متوقف کند، این کشور را ترک می‌کنند.

دو طرف درخصو برگزاری نشست بعدی خود که احتمالا ماه آینده میلادی در امارات برگزار می‌شد به توافق نرسیدند.

منابع افغانستان و طالبان گفتند، در این نشست نمایندگانی از کشورهای مختلف از جمله آمریکا، چین و پاکستان حضور داشتند.

یکی از مقامات وزارت امور خارجه آمریکا بدون اشاره به اینکه نماینده‌ای از کشورش در این نشست حضور داشته یا خیر گفت: واشنگتن با قاطعیت از روند سازش تحت رهبری افغانستان و ادامه مذاکرات میان مقامات افغان و طالبان برای رسیدن به سازشی به منظور حل جنگ افغانستان حمایت می‌کند.

عزیز احمد چودری، وزیر امور خارجه پاکستان گفت: اسلام آباد کاملا از مذاکرات صلح میان دولت افغان و طالبان در قطر حمایت می‌کند. صلح در افغانستان برای صلح منطقه ضروری است.

انتهای پیام

کد N810297