ادامه بازنگری لایحه هسته ای ایران؛

تسلیم جمهوریخواهان در برابر وتوی اوباما/ کاتن و روبیو بازنده شدند

سیاسی

گمانه زنی ها حاکی از آن است که رهبران جمهوری خواه کنگره آمریکا تصمیم خود را برای نهایی کردن لایحه هسته ای ایران گرفته اند و را ه برای تصویب لایحه کروکر - کاردین بیش از پیش هموار است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پلیتیکو، مجلس سنای آمریکا قرار است امروز دوشنبه لایحه «بازنگری توافق هسته ای ایران» را برای نگارش متن نهایی مورد بررسی قرار دهد. اما به نظر می آید که اکثر سناتورها از پیش تصمیم خود را برای پایان دادن به بحث پیرامون این طرح گرفته باشند و اینگونه پیش بینی می شود که سناتور «میچ مک کانل» رهبر اکثریت جمهوری خواه مجلس سنا نیز در نهایت برای تسهیل روند تصویب لایحه، حمایت خود را از اصلاحیه های بی موردی که از سوی برخی سناتورهای هم حزبی نظیر «مارکو روبیو» و «تام کاتن» ارائه می شود دریغ کند.

در روز پنجشنبه کاتن اصلاحیه ای را به مجلس سنا معرفی کرد که به موجب آن ایران می بایست تمامی اسرار هسته ای خود را فاش کرده و در نهایت همه تاسیسات اتمی خود را تعطیل کند. در این میان، روبیو هم به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی از سوی ایران را خواستار شده است.

اما، همانطور که پیشتر اشاره شد، رهبر اکثریت جمهوری خواه سنای آمریکا با این گونه اصلاحیه ها مخالف است چرا که بیم دارد مبادا لایحه بازنگری توافق هسته ایران که به لایحه کروکر – کاردین معروف است حمایت فراحزبی کنگره را از دست بدهد و با خطر وتوی «باراک اوباما» روبرو شود.

گفته می شود که اصلاحیه کاتن که رنگ و بوی افراط گریانه دارد، دموکرات ها را بیش از پیش برای فاصله گرفتن از جمهوری خواهان تحریک می کند تا آنجا که حتی اصلاحیه های به ظاهر معقول تر هم وجهه خود را از دست داده و بحث پیرامون آنها جایز نیست.

به طور مثال، سناتور مک کانل بعد از آشوبی که کاتن با ارائه طرح خود به پا کرد، طی مصاحبه ای اظهار داشت: دلم می خواست به اصلاحیه روبیو (به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی) رای مثبت بدهم ولی با وضع  موجود امکان چنین تصمیمی وجود ندارد چرا که دموکرات ها از این اصلاحیه حمایت نمی کنند.

لازم به یادآوری است که لایحه کروکر – کاردین همچنان از محبوبیت دو حزبی برخوردار است و انتظار می رود که حمایت ۷۰ تا ۸۰ نفر از سناتورها را به خود جلب کند.

با جلب حمایت دموکرات ها، جمهوری خواهان هم به خواسته خود رسیده و در نهایت فرصت آن را می یابند که هرگونه توافق نهایی با ایران را به چالش بکشند. لایحه ای که نسخه پیش نویس آن تهیه شده است در شکل فعلی و بدون افزودن هیچ یک از اصلاحیه های دست و پا گیر به قانونگذاران آمریکایی این اجازه را می دهد که مانع از برداشته شدن تحریم های کنگره شوند و در هر مرحله ای پایبندی ایران به توافق نهایی را مورد بازبینی قرار دهند.

 جالب آنکه، کاتن، روبیو و «تد کروز» در روز پنجشنبه برای یک جلسه خصوصی به دفتر رهبر حزب جمهوری خواه خوانده شدند و نتیجه آنکه پس از خروج از جلسه، کروز اعلام کرد: رهبری حزب تعیین می کند که روند رسیدگی به لایحه چگونه خواهد بود.

چنین اظهار نظری به آن معنا است که سناتورهای هر دو حزب به اتفاق می گویند به اندازه کافی پیرامون لایحه بازنگری توافق هسته ای ایران مجادله شده است و دیگر زمان آن رسیده که این قضیه را فیصله داده و به لوایح مهم دیگری مثل معاهده تجارت آزاد و امنیت سایبری بپردازیم.