فیاضی در گفت وگو با ایسنا:

دانشگاه فرهنگیان مسئول تربیت نیروی انسانی است

آموزش و پرورش

یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بر ضرورت توسعه و استانداردهای آموزشی در حوزه آموزش و پرورش تاکید کرد و گفت: تامین نیروی انسانی باید بر اساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش شکل بگیرد.

تحول در حوزه آموزشی، منوط به فراهم بودن زیرساخت‌هاست

عبدالوحید فیاضی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره این که زیرساخت های آموزشی به ویژه در حوزه آموزش و پرورش تا چه اندازه رشد و توسعه داشته است؟ اظهار کرد: استانداردهای آموزشی در دنیا امروزه تعریف یکسانی دارد اما در حال حاضر نوع محرومیت‌هایی که در کشورهای توسعه نیافته به لحاظ آموزشی وجود دارد موجب نوعی عقب ماندگی در زمینه آموزشی شده است به همین دلیل نمی توانیم یکباره فضای آموزشی کشور را اصلاح کنیم در حالی که سایر بخش‌ها همان حالت سنتی خود را حفظ کرده باشند.

وی ابراز عقیده کرد: زمانی می‌توانیم در حوزه‌های آموزشی تحول ایجاد کنیم که زیرساخت‌های لازم فراهم باشد البته خارج از حوزه آموزش زیرساخت‌های مربوط به اقتصادی و اجتماعی هم باید مورد توجه قرار گیرد.

متاسفانه سرانه آموزشی و پرورشی متناسب با دانش آموزان کافی نیست

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان این که تلاش های صورت گرفته برای فراهم کردن زیرساخت های مورد انتظار در آموزش و پرورش ناکافی بوده است، خاطرنشان کرد: متاسفانه سرانه مناسبی به لحاظ فضاهای آموزشی، پرورشی، آزمایشگاه، کتابخانه، نمازخانه و یا فعالیت های فوق برنامه با توجه به تعداد دانش آموزان در کشور کافی نیست البته به دلیل عقب ماندگی که در حوزه های اقتصادی وجود دارد این موارد در حداقل قرار گرفته است.

نماینده مردم نور در مجلس در ادامه بیان کرد: در کشور ده‌ها هزار مدرسه تاسیس شده است که بسیاری از آنها تنها مدرسه ای با ساختمان چند کلاسه بوده و امکانات جانبی چندانی ندارند. در حالی که مدرسه زندگی که اصطلاحا در دنیای امروز مطرح شده است باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: مدرسه زندگی امکانات مختلفی دارد که تنها ساختاری نیست بلکه امکاناتی از قبیل فضاهای آموزشی متناسب با نیاز دانش آموزان، فضاهای ورزشی، بهداشتی، زمین فوتبال و ... را در خود جای داده است.

باید اعتبارات آموزش و پرورش در زمینه نوسازی مدارس افزایش یابد

فیاضی همچنین اظهارکرد: البته این قبیل فضاها در حال حاضر کم هستند و باید تلاش کنیم اعتبارات آموزش وپرورش را در زمینه نوسازی مدارس به بیش از آن چیزی که در اکنون وجود دارد، تبدیل کنیم یعنی این رقم باید به چندین برابر در طی چند سال تبدیل شود تا پس از مدتی 5 یا 6 ساله بتوانیم ادعا کنیم که فضای آموزشی کشور ما متناسب با نیاز آموزشی است.

دانشگاه فرهنگیان مسئول تربیت نیروی انسانی است

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از این گفت وگو به تامین زیرساخت های نیروی انسانی در آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: یکی از مهم‌ترین و بنیادی ترین بخش آموزش و پرورش و تشکیل دهنده ساختار تعلیم و تربیت، نیروی انسانی یعنی همان معلم است، در حالیکه ما اکنون معتقدیم در آموزش و پرورش با کمبود نیروی انسانی مواجه هستیم و در جاهای دیگر تعداد نیروی انسانی حتی اضافه هم است.

وی با بیان این که تامین نیروی انسانی باید بر اساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش شکل بگیرد، ابراز کرد: یکی از راهکارهای این سند بحث منابع انسانی و تربیت آن در دانشگاه تربیت معلم و دانشگاه فرهنگیان است.

فیاضی با تاکید بر این که دانشگاه فرهنگیان مسئول تربیت نیروی انسانی است، گفت: آموزش و پرورش باید به سمتی پیش برود تا بتواند نیروی انسانی مثلا 30 سال آینده خود را تربیت کند، یعنی از هم‌اکنون که در دهه 90 قرار داریم باید برای 30 سال آینده نیرو تربیت کنیم که این کار به دانشگاه فرهنگیان ارتباط پیدا می کند.

دولت به گونه‌ای عمل کند تا کلان شهرها، مرکز تمرکز و تراکم نیروی انسانی نباشند

نماینده مردم نور در مجلس با تاکید بر رعایت عدالت در توزیع نیروی انسانی و حضور چنین نیروی کارآمد در مناطق محروم و دور اظهار کرد: دولت باید به گونه‌ای عمل کند تا کلان شهرها، مرکز تمرکز و تجمع و تراکم نیروی انسانی نباشند که متاسفانه هم‌اکنون این اتفاق افتاده است. البته دولت در گذشته برنامه‌هایی را اجرا کرد اما موفق نبوده و تنها توانست بخشی از آن را عملیاتی کند و این همه نتوانسته بن‌بست‌های کور تراکم نیروی انسانی در آموزش و پرورش را حل کند، به عنوان مثال در شهری مثل تهران نیروی انسانی خانم بیش تر از آقایان است.

این نماینده مجلس همچنین با بیان این که برنامه درسی و برنامه آموزشی از موارد مهمی است که آموزش و پرورش باید به آن توجه ویژه ای داشته باشد، گفت: تا محتوای آموزشی مناسب و برنامه درسی مناسب طراحی نشود و متناسب با نیازهای امروز دانش‌آموزان و با کیفیت بالا و بازدهی زیاد در اختیار دانش آموزان قرار نگیرد، شاهد مدرسه‌ای خواهیم بود که ساختار فیزیکی خوب و معلم خوب دارد اما بدون محتوای خوب و نامناسب به پیش می‌رود، محتوایی که اکنون جوابگوی نیاز امروز دانش آموزان نیست.

برنامه درس ملی در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در نظر گرفته شده است

فیاضی با اشاره به اینکه سند تحول بنیادین برنامه درس ملی را در دستور کار دارد اظهار کرد: در برنامه درس ملی ساختارهای جدید تهیه و تدوین محتوای آموزشی باید تغییر کند و متناسب با نیاز جامعه باشد و محتوای آموزشی باید از حالت پرحجم به حالت کم حجم و پرفایده در آید، در حالی که اکنون چیزی غیر از آن است. به عنوان مثال وقتی پنج شنبه‌ها تعطیل شد محتوای درسی تغییری نکرد یعنی با همان محتوای شش روز در هفته، کار پنج روز در هفته صورت گرفت که فشار آن به دانش‌آموزان وارد شد.

وی با اعتقاد به این که بسیاری از مباحثی که در کتاب‌های درسی ذکر شده نفعی به حال دانش آموزان ندارد و نمی‌تواند برای آینده آنها مفید و موثر باشد، گفت: در این مورد طراحان برنامه‌ریزی درسی در آموزش و پرورش باید نیروهای کارآمد، موفق، خوش فکر و به‌روزی باشند تا بتوانند این فضاها را درک کنند. ضمن این که به سیر تغییر و تحولی چشمگیری که از نظر ساختاری و برنامه ریزی صورت گرفته و تغییرات زیادی که محتوای آموزشی داشته است که همه اینها بر اساس ساختارهای اصلی، اثرگذار و بنیادین تعلیم و تربیت نبوده بلکه مقطعی و گذرا بود و به عبارت بهتر ذوق و سلیقه وزرایی بود که بر مسند وزارت حضور می‌یافتند.

هرگونه تحول و تغییری در راستای اجرای سند تحول بنیادین انجام شود

فیاضی با ابراز امیدواری از این که در راستای اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش تحول و تغییرات صورت گیرد، بیان کرد: در حال حاضر اجرای سند تحول تا حدودی باب‌ طبع ما نیست یعنی ما به عنوان دستگاه نظارتی نمی‌توانیم به راحتی آن را بپذیریم، زیرا در دولت گذشته مقداری با شتاب اجرایی شد که گاهی اوقات نیز کار غیرکارشناسی انجام شده بود اما در دولت فعلی روند آن کند شده است.

انتهای پیام

کد N809841