طرح تحول سلامت خط بطلانی بر تخلفات پزشکی خواهد بود؟

تخلف,پزشكي

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا با اجرای طرح تحول نظام سلامت، خط بطلانی بر تخلفات پزشکی کشیده می‌شود یا خیر گفت: تا وقتی که تعرفه‌ها واقعی و حقیقی نباشد، افراد به این سمت و سو کشیده می‌شوند.

عباس صلاحی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه مرکزی‌ درباره تخلفات حوزه پزشکی اظهار کرد: برخی مشاغل از قبیل مشاغل درمانی مردم را به طور گسترده‌ای درگیر خود می‌کنند، شغل پزشکی نیز به لحاظ حساسیتی که دارد با سایر مشاغل متفاوت است و باید به طور جدی به مفاسد این حوزه پرداخت.

وی با اشاره به سریال تلویزیونی «در حاشیه» با بیان اینکه مردم به خوبی با کسانی که از حربه‌های مختلف در راستای منافع خود استفاده می‌کنند، آشنا هستند، افزود: هرچند در این سریال به روشنی مسائل و مشکلات در حوزه پزشکی به تصویر کشیده شده، اما اینگونه اقدامات چنین مشکلاتی را حل نمی‌کند و باید به طور جدی‌تر به آنها رسیدگی، تخلف‌ها بررسی و با افراد متخلف همانند صنوف دیگر برخورد قانونی شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: مشاغل دیگری نیز وجود دارند که تخلفات بسیاری در آنها صورت می‌گیرد، همانند برخی کسبه که قیمت‌های متفاوتی برای اجناس خود می‌گذارند ولی هیچ برخوردی با آنها صورت نمی‌گیرد.

برخوردها عادلانه و تعرفه‌ها واقعی باشند

صلاحی تصریح کرد: در حال حاضر مشکل اصلی، در اجرای قانون نهفته است، یعنی قانون مدون و مصوب وجود دارد ولی نحوه برخورد قوه قضائیه و تعزیرات با متخلفین سلیقه‌ای است.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه نحوه اجرای قانون درد اصلی ماست، افزود: پزشکان بسیاری هستند که آشکارا هزینه‌های گزافی از خانواده‌های بیمار می‌گیرند و برخوردی با آنها نمی‌شود، اما با یک پزشک در یک شهر کوچک برخورد بسیار بدی می‌شود. برخوردها باید عادلانه باشد و به صورت یکنواخت برای همه جامعه اجرا شود.

صلاحی در پاسخ به این سوال که آیا با اجرای طرح تحول نظام سلامت، خط بطلانی بر تخلفات پزشکی کشیده می‌شود یا خیر، بیان کرد: تا وقتی که تعرفه‌ها واقعی و حقیقی نباشد افراد به این سمت و سو کشیده می‌شوند.

وی ادامه داد: اگر تعرفه‌ها متناسب با فعالیت پزشک و تخصصی که دارد باشد و درآمد نیز مشخص باشد این گونه مفاسد کمتر اتفاق می‌افتد.

نماینده مردم تفرش و آشتیان در مجلس تصریح کرد: اگر درآمدها و تعرفه‌ها متناسب نباشد شاهد افزایش قیمت در صنوف مختلف هستیم. در پزشکی تعرفه‌ها متناسب با حقشان نیست.

صلاحی با اشاره به اینکه بیشتر مفاسد زیرمیزی در بین جراحان از قبیل جراحان مغز و اعصاب و جراحان زنان اتفاق می‌افتد، اظهار کرد: متخصصین اطفال و داخلی و در کل کسانی که با جراحی سروکار ندارند زیرمیزی نمی‌گیرند.

وی اجرای طرح تحول سلامت را در راستای حل این مشکل کمک‌کننده دانست و افزود: موثر واقع شدن این طرح بستگی به میزان استقبالی که از آن می‌شود دارد. این طرح، به ویژه در شهرهای کوچک باعث ایجاد انگیزه و خدمت‌رسانی می‌شود تا پزشکان به سمت و سوی تخلف نروند.

صلاحی در پایان تصریح کرد: در مجموع تعداد معدودی از جراحان زیرمیزی می‌گیرند و باید با آنها برخورد جدی شود.

انتهای پیام

کد N809784