رئیس جمهوری آلمان از برلین خواست پرداخت تاوان به یونان را بررسی کند

سیاسی

رئیس جمهوری آلمان گفت، احتمال دارد برلین درخواست‌های یونان را برای پرداخت غرامت اشغال این کشور به دست نازی‌ها در جریان جنگ جهانی دوم بررسی کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، براساس جدیدترین آمار منتشر شده توسط "دفتر حسابرسی کل یونان"، آلمان 7 / 278 میلیارد یورو به یونان به عنوان غرامت بدهکار است. این ارقام شامل بازپرداخت 3 / 10 میلیارد یورویی یک وام اجباری است که نازی‌ها از بانک یونان گرفته بودند.

برلین در گذشته بارها ادعاهای آتن را رد کرده و گفته است که آلمان با پرداخت 115 میلیون مارک به آتن در سال 1960 میلادی این اشتباه را جبران کرده است.

یوآخیم گائوک، رئیس جمهوری آلمان در مصاحبه با روزنامه زوددویچه سایتونگ گفت: در خواست‌های آتن برای تاوان اشغال این کشور توسط بازی ها را درک می‌کنم. آلمان باید مسئولیت تاریخی خود در قبال یونان را بررسی کند.

وی افزود: ما نه تنها مردمی هستیم که در این روزگار و در این دوران زندگی می‌کنیم بلکه فرزندان افرادی هستیم که در جریان جنگ جهانی دوم در یونان و دیگر نقاط ردی از تخریب در اروپا به جا گذاشته‌اند.

گائوک ادامه داد: برای کشوری با آگاهی تاریخی همچون ما درست است تا احتمالات پرداخت تاوان را بررسی کنیم.

در همین حال معاون وزیر دفاع یونان بیانیه گائوک را به عنوان نمونه فرهنگ سیاسی اروپایی که زخم‌های گذشته را التیام می‌بخشد، تحسین کرد.

انتهای پیام

کد N809592