پناهیان:

پیام‌های مثبت خدا را در اتفاقات تلخ زندگی مشاهده کنیم

اعتکاف 94

یک استاد حوزه گفت: دین یعنی به واقعیت‌ها نگاه کردن. باید پیام خدا را بشنویم زیرا خدا در طول 24 ساعت از طریق اتفاقاتی که رخ می‌دهد در حال صحبت با بندگانش است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان در دومین روز مراسم اعتکاف در دانشگاه صنعتی امیرکبیر که در مسجد این دانشگاه برگزار شد، با تاکید بر اینکه پروردگار در راه حق مومن را یاری می‌کند، افزود: اما این یاری و کمک از جانب پروردگار برای مومنین دچار پیچیدگی است. حضرت علی (ع) در روایتی می‌فرمایند: خدا به چیزی امر نکرده مگر اینکه برای انجام آن کار کمک کرده باشد. بنابراین کمک خدا به انسان و جامعه دینی معقول است.

وی با بیان اینکه نصرت و عنایت الهی در زندگی فردی و اجتماعی پیچیده است، اظهار کرد: اگر این پیچیدگی را متوجه شویم آسان خواهد شد. خداوند می‌فرماید من به بنده‌ام توفیق عبادت می‌دهم و دوست دارم بنده‌ام را کمک کنم. این محبت پروردگار است که وقت عبادت به بنده‌اش اعطا می‌کند. در غیر این صورت هنگامی که خداوند غضب کرده است، طوری مقدر می‌کند که کارهای زیاد انسان مانع از نمازخواندن او شود.

پناهیان با اشاره به مراسم اعتکاف گفت: لطف خدا به صورت ویژه‌ای به بنده‌اش می‌رسد. یکی از مهربانانه‌ترین رفتار خدا با معتکفین این است که حضور در روز سوم اعتکاف واجب است و هرجایی که خدا امری را واجب کرده باشد نشان از لطف او دارد. خداوند هرکه را بیشتر دوست داشته باشد به او بیشتر دستور می‌دهد و ممکن است لطف خدا در رنج و سختی و اوامر او برای انسان باشد.

وی با تاکید بر اینکه بزرگترین معجزه‌های الهی در زمان آخر الزمان است نه در زمان پیامبران افزود: در آخرالزمان هر سخن باطلی به اثبات می‌رسد و این نصرت و کمک خداوند است. هرچه که به آخر زمان نزدیک می‌شویم بحث و جدل‌ها کمتر می‌شود و نبرد آخر در سکوت است.

پناهیان با تاکید بر اینکه خدا با زبان عمل با بندگانش حرف می‌زند، گفت: بسیاری از افراد تصور می‌کنند دین یعنی به آسمان نگاه کردن، از واقعیت بریدن، اما دین یعنی به واقعیت‌ها نگاه کردن. باید پیام خدا را بشنویم زیرا خدا در طول 24 ساعت از طریق اتفاقاتی که رخ می‌دهد در حال صحبت با بندگانش است. باید پیام‌های مثبت خدا را در اتفاقات تلخ زندگی خود مشاهده کنیم. خداوند در مورد برخی از بنده‌هایش می‌فرماید کر و کورند یعنی واقعیت را نمی‌بینند. خدا در مورد این بندگان غضب دار می‌شود و می‌فرماید مگر این افراد چشم ندارند. یا می‌فرماید من دیگر اجازه نمی‌دهم این افراد واقعیت‌ها را ببینند و بشنوند.

پناهیان در ادامه با اشاره به اتفاقات یمن اظهار کرد: خداوند از شما می‌خواهد در کمال آرامش برای مردم یمن دعا کنید. زمانی خدا می‌خواست کشور ما در بلا رشد پیدا کند اما اکنون می‌خواهد در رخا رشد پیدا کنیم. اکنون اعتکاف از دعای رزمندگان در سنگر ارزش بیشتری دارد نه اینکه دعای رزمندگان بی‌ارزش باشد بلکه عبادت در سنگر در بطن بلا رخ داده است و رفتاری طبیعی است اما عبادت ما اکنون در رخا بوده و ارزش بیشتری دارد.

وی با بیان اینکه توکل به خدا نباید عوامانه باشد، گفت: توکل یعنی در متن واقعیت‌ها دست قدرت الهی را ببینیم. توکل غیب گرایی محض نیست. ایمان نشاط آفرین و قدرت آفرین است. حتی استخاره هم چیزی جز واقع بینی نیست.

پناهیان ادامه داد: دعا کنید هرچه را که می‌بینید درست ببینید و واقعیت‌ها را همانطور که هست ببینید اگر فردی آدم پلیدی است گول ظاهرش را نخورید.

پناهیان افزود: هدف من این است که بگویم اعتکاف را قدر بدانیم و دنبال این نباشیم که به آسمان راه پیدا کنیم باید زمین را درست ببینیم. دانشگاه شما یک دانشگاه سیاسی است و باید در گفت‌وگوهای سیاسی فقط واقع بین باشیم و دیگر هیچ مشکل دیگری نیست.

انتهای پیام

کد N809550