لوران فابیوس:

ایران رفع تدریجی تحریم‌ها و افزایش نظارتها را پذیرفته است

سیاسی

وزیر خارجه فرانسه در گفتگو با یک رسانه عربی اعلام کرد که در جریان مذاکرات لوزان ایران با افزایش نظارت‌ها بر فعالیت‌های هسته‌ای خود و رفع تدریجی تحریم‌ها موافقت کرده است.

به گزارش خبرگزای مهر، «لوران فابیوس» وزیر خارجه فرانسه در گفتگو با «بوابة الشرق» با اشاره به مذاکرات هسته ای میان ایران و ۱+۵ گفت: ایران در جریان مذاکرات اخیر با رفع تدریجی تحریم ها علیه آن موافقت کرده است. ایران همچنین پذیرفت که نظارت ها بر فعالیت های اتمی آن تا سطوح بالایی افزایش یابد.

وی با بیان اینکه دولت پاریس به دنبال امضای یک توافقنامه دائمی با ایران است، مدعی شد: ما می خواهیم توافقنامه ای را به امضا برسانیم که از دستیابی ایران به سلاح اتمی جلوگیری کرده و همچنین مانع از گسترش این نوع تسلیحات در منطقه می شود.

فابیوس تأکید کرد: همچنان راه سخت و طولانی را در مذاکرات با ایران در پیش داریم و بسیاری از مسائل وجود دارند که باید در رابطه با آنها بحث و تبادل نظر شود. ما باید هوشیار باشیم تا از تهران تضمین های لازم در خصوص صلح آمیز بودن برنامه هسته ای آن را بگیریم.

وی ادامه داد: فرانسه تحت هیچ شرایطی اجازه نخواهد داد که توافق احتمالی آینده موجب بی ثباتی در منطقه و گسترش تسلیحات اتمی در آن شود.

وزیر خارجه فرانسه در ادامه تصریح کرد: بدون شک ایران حق بهره مندی از فعالیت های صلح آمیز هسته ای را دارد اما باید به این نکته توجه کرد که صدور مجوز برای دستیابی تهران به سلاح اتمی، راه را برای گسترش این نوع تسلیحات در سراسر منطقه هموار می کند.

فابیوس افزود: ایران یک کشور تأثیرگذار در تحولات منطقه به ویژه در لبنان، سوریه، عراق و اکنون در یمن است. ما می خواهیم که این کشور بزرگ، عامل صلح باشد و همانگونه که ادعا می کند، به صورت عملی از تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی دست بکشد.

وزیر خارجه فرانسه در بخش دیگری از سخنان خود ضمن نادیده گرفتن کمک های بی دریغ کشورش به تروریست ها در سوریه مدعی شد: از دیدگاه پاریس گروه تروریستی داعش و بشار اسد دو روی یک سکه هستند و اسد نمی تواند نقشی در آینده سیاسی سوریه داشته باشد.

وی همچنین ضمن حمایت کامل از کشتار و نسل کشی مردم بی دفاع یمن توسط ائتلاف سعودی، مدعی شد: ائتلاف سعودی با هدف بازگرداندن امنیت و استقرار به یمن و حمایت از رئیس جمهور مشروع آن دست به حمله به این کشور زد.