رهبران حزب حاکم چین و تایوان فردا دیدار می‌کنند

رهبر حزب ملی گرای تایوان فردا (دوشنبه) با رئیس جمهوری چین در پکن دیدار خواهد کرد، این اولین دیدار در میان سران احزاب حاکم در دو کشور رقیب در بیش از 60 سال گذشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین به عنوان رئیس حزب حاکم کمونیست چین قرار است میزبان چو، رهبر حزب ناسیونالیست تایوان باشد. این اولین دیدار دو جانبه از زمان فرار نیروهای ناسیونالیست شکست خورده به تایوان در پایان جنگ داخلی چین در سال 1949 است. چو روز یکشنبه در مراسم افتتاحیه‌ای در شانگهای تاکید کرد که مناسبات دو طرفه باید با اتخاذ رویکرد مثبتی دنبال شود.

وی افزود: قرن بیست و یکم زمان همکاری است نه مقاومت ما باید از رویکرد سالم و رویکرد مثبت استفاده کنیم از دوران همکاری میان دو طرف استقبال کنیم. چین، تایوان دموکراتیک را یک استان شورشی خود محسوب می‌کند و اگر لازم باشد پکن آن را با زور تحت کنترل خود در می‌آورد.

حزب ناسیونالیست چو به عنوان چهره‌ای حامی چین دیده می‌شود اما حزب اپوزیسیون ترقی خواه دموکراتیک به استقلال تمایل زیادی نشان می‌دهد.

روابط تجاری میان تایوان و چین از زمان روی کار آمدن مایینگ جئو رئیس جمهوری تایوان در سال 2008 به بهترین سطح خود طی شش دهه گذشته رسیده است. با این حال تردیدهای بسیاری در روابط دو طرف وجود دارد و هیچ مذاکرات سیاسی‌ای برگزار نشده است. افتخار و مباهات تایوان به دموکراسی خودش باعث شده است تا آن دسته از مردمی که به لحاظ سیاسی شیفته چین هستند، رفته رفته به سمت تایوان بازگردند. با این حال چین دیدگاه‌های سرسختانه خود را نسبت به تایوان حفظ کرده است.

چو، رهبر حزب ناسیونالیست تایوان جمعه گذشته اعلام کرد که با رئیس جمهوری چین درباره پیوستن کشورش به نهادهای جهانی از جمله بانک سرمایه گذاری زیر ساختی آسیا (AIIB) و مشارکت اقتصادی جامع منطقه‌ای گفت‌وگو می‌کند.

چین ماه گذشته پیشنهاد تایوان برای عضویت در بانک مذکور به عنوان "عضو موسس" را رد کرد اما گفت که اگر آنها از نامی مناسب استفاده کنند می‌توانند یک عضو عادی باشند.

انتهای پیام

کد N809465