محسن رضایی در نشست خبری مطرح کرد:

هفته آینده پایان بررسی سیاست‌های کلی برنامه ششم/طرح تجزیه یمن

سیاسی

دبیر مجمع تشخیص مصلحت با اشاره به طرح تجزیه سه کشور عراق، سوریه و یمن توسط آمریکایی‌ها و سعودی‌ها در منطقه، گفت: اگر این طرح محقق شود، منطقه به مدت ۲۰ تا ۳۰ سال ناامن خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشستی خبری با اشاره به بحث‌های صورت گرفته در جلسه امروز (یکشنبه) مجمع تشخیص، ‌اظهار کرد: در این جلسه سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و تا پایان تدوین سیاست‌های کلی برنامه ششم، جلسات فوق‌العاده مجمع را ادامه می‌دهیم. چرا که این سیاست باید تا خرداد ماه به دست دولت برسد که بتواند بودجه سال آینده را بر اساس آن طراحی کند.

وی افزود: در این جلسه در زمینه حمل و نقل بحث‌هایی صورت گرفت. به عنوان مثال خیلی از کشورهای عربی مثل امارات، ‌از محل حمل و نقل و فرودگاه‌های خود حمل و نقل دارند. امارات سالانه ۲۰ میلیارد دلار از فرودگاه بین‌المللی خود درآمد کسب می‌کند.

رضایی ادامه داد: اما ما از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) نمی‌توانیم درآمدی داشته باشیم که این بحث در جلسه امروز مورد بررسی قرار گرفت.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در این جلسه به مساله حمل و نقل ریلی در تدوین برنامه ششم توسعه مورد بررسی قرار گرفت، گفت: قطارهای سریع‌السیر در طول برنامه ششم توسعه باید مورد بهره‌برداری قرار گیرند. به عنوان مثال محور تهران ـ مشهد دارای مسافران بسیاری است اما به دلیل قدیمی و کهنه بودن قطارها، مردم از وسایل شخصی برای سفر استفاده می‌کنند.

وی افزود: امروز باید از قطارهای سریع‌السیر با سرعت ۵۰۰ کیلومتر بر ساعت استفاده شود.

رضایی در ادامه تاکید کرد: بحث استفاده از حمل و نقل دریایی نیز در جلسه امروز مورد بررسی قرار گرفت، چرا که ما ۲۵۰۰ کیلومتر در کشور ساحل داریم اما در توسعه کشور از آن استفاده نمی‌کنیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه هفته آینده سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه را تمام کرده و به مقام معظم رهبری تقدیم می‌کنیم، گفت: پس از تائید مقام معظم رهبری، این برنامه به دولت و مجلس ابلاغ می‌شود.

وی همچنین از نخبگان و کارشناسان تقاضا کرد که در زمینه سیاست‌های کلی انتخابات و همچنین سیاست‌های کلی محیط‌زیست نظرات خود را ارائه دهند.

رضایی تاکید کرد: نخبگان می‌توانند به سایت مجمع تشخیص مراجعه کنند و نظرات خود را برای ما بفرستند، چرا که امروز ما در بسیاری از مسائل کشور از جمله محیط‌ زیست، مشکلات عمده‌ای را داریم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: پس از اتمام بررسی سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه، در خصوص سیاست‌های کلی محیط‌ زیست در مجمع بحث و بررسی خواهیم کرد. ما از نخبگان تقاضا داریم در مسائلی از جمله آلودگی هوای شهرهای بزرگ و همچنین مشکلات زیست‌ محیطی آبها، اگر رساله کارشناسی ارشد و دکترا دارند، از طریق سایت مجمع در اختیار ما بگذارند تا بتوانیم آنها را در تدوین سیاست‌های کلی محیط‌ زیست در نظر بگیریم.

وضعیت اوضاع یمن، سوریه و عراق در جلسه امروز مجمع تشخیص

وی همچنین در ادامه با بیان اینکه در صحبت‌های پیش از دستور جلسه امروز، وضعیت منطقه را مورد بحث و بررسی قرار دادیم، تصریح کرد: امروز در منطقه یک طرح برنامه‌ریزی شده برای تجزیه عراق، سوریه و یمن در دستور کار قرار دارد. ظاهراً می‌خواهند سوریه را به دو کشور، عراق را به سه کشور و یمن را به یمن جنوبی و یمن شمالی تقسیم کنند.

رضایی افزود: البته معاون رئیس‌جمهور آمریکا فعلا در خصوص عراق بحث کرده است ولی همین طرح را می‌خواهند برای سوریه و یمن نیز اجرایی کنند که اگر این اتفاق بیفتد، یک تحول جدید خواهد بود و ناامنی‌ها را در منطقه بین ۲۰ تا ۳۰ سال گسترش می‌دهد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه برخی حکام سعودی مثل مقرن بن عبدالعزیز و سعود الفیصل که کنار گذاشته شده‌اند، مخالف این طرح بوده‌اند، گفت: آنها در نامه‌های رسمی به ملک سلمان، پادشاه عربستان مخالفت خود را اعلام کردند. به نظر در مجموعه حکام سعودی، وحدت نظر وجود ندارد.

وی ادامه داد: اما کسانی که امروز بر سر کار آمده‌اند، بخشی از این سیاست تجزیه دو کشور سوریه و یمن را دنبال می‌کنند.

رضایی خاطر نشان کرد: تجزیه عراق به سه کشور مستقیماً از سوی آمریکایی‌ها دنبال می‌شود ولی ظاهرا تجزیه یمن و سوریه را بر عهده برخی حکامی که امروز در عربستان هستند، واگذار کردند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سئوالی در خصوص طرح بررسی صلاحیت نمایندگان و استانی شدن انتخابات، گفت: ما در مجمع در این خصوص بحثی نکرده‌ایم.

وی با اشاره به طرح استانی شدن انتخابات، گفت: این طرح استانی و شهرستانی است و طرح استانی نیست.

رضایی افزود: در طرح استانی و شهرستانی، مردم باید در شهرستان‌ها به نمایندگان رای دهند و در استان نیز به کاندیداها نیز رای دهند و اگر این اتفاق بیفتد، به نظرات مجمع تشخیص مصلحت نظام نزدیک‌تر است؛ ولی اگر استانی صرف باشد، با دیدگاه‌های مجمع اختلاف دارد. البته بحث‌ سیاست‌های کلی انتخابات در مجمع تمام نشده است و ما نمی‌توانیم نظری صریح در این خصوص ارائه دهیم.