عدم ارائه امتیازات ویژه دلیل لغو سفر رهبر کره‌شمالی به روسیه

رهبر کره‌شمالی سفر خود به مسکو را که قرار بود نهم ماه مه و به منظور شرکت در جشن سالگرد پایان جنگ جهانی دوم صورت گیرد، به دلیل عدم ارائه امتیازات ویژه از سوی طرف روسی به هیات کره‌ای لغو کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از روزنامه چسون ایلبو، یکی از سخنگویان "ولادیمیر پوتین"، رئیس‌جمهوری روسیه به نقل از برخی کانال‌های دیپلماتیک اعلام کرده که رهبر کره‌شمالی به دلیل برخی مسائل داخلی سفر خود به مسکو را لغو کرده است.

در حالی که این مقام روسی از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد، روزنامه کره‌شمالی چسون ایلبو گزارش داد، "کیم جونگ اون"، رهبر این کشور در پی رد درخواست کره‌شمالی مبنی بر ارائه امتیازات ویژه به هیات کره‌ای طی سفر به مسکو، سفر خود به روسیه را لغو کرده است.

ضمن اشاره به این مساله که بدون امنیت فوق‌العاده، کیم در رسانه‌های جهانی مورد تمسخر واقع خواهد شد، اعلام کرد: کیم یونگ نم، رئیس هیات اجرایی حزب خلق این کشور به جای کیم جونگ اون به مسکو سفر خواهد کرد.

در همین حال روزنامه تلگراف در تحلیلی به بررسی علت لغو این سفر پرداخت. برخی معتقدند که کیم جونگ اون از ترس اینکه برخورد همتراز با سایر رهبران جهان از سوی مسکو با او ممکن است وجه او را در کشورش خراب کند، از رفتن به روسیه سرباز زده است. گمانه‌زنی دیگری نیز می‌گوید، رهبر جوان کره‌شمالی تمایل ندارد تا با دیدار با سران روس پیش از دیدار با سران چینی، مقامات پکن را آزرده‌خاطر کند.

اوایل سال‌جاری میلادی، "سرگئی لاوروف"، وزیر خارجه روسیه اعلام کرده بود که انتظار می‌رود کیم جونگ اون دعوت کرملین برای حضور در مسکو بپذیرد و اولین سفر خارجی خود را پس از رسیدن به قدرت انجام دهد.

در همین حال یکی از مقامات وزارت دفاع دولت کره جنوبی در واکنش به اظهارات سخنگوی پوتین عنوان کرد: هیچ اتفاق مهمی در امور داخلی کره رخ نداده که به اندازه کافی برای لغو سفر کیم جونگ اون به مسکو جدی باشد.

وی خاطرنشان کرد: اما حضور در یک رخداد عمومی بزرگ که سران کشورهای زیادی در آن حضور می‌یابند برای رهبر جوان و بی‌تجربه کره‌شمالی کار دشواری است.

روسیه برای جشن سالگرد پایان جنگ جهانی دوم 68 مقام عالی‌رتبه خارجی از جمله مقامات سازمان‌های بین‌المللی را دعوت کرده است. با این حال انتظار می‌رود تنها یک‌سوم آنها در یک مراسم شرکت کنند.

انتهای پیام

کد N809297