تشکیل ارتش جدید برای یمن؛ مهمترین پرونده روی میز مذاکرات آتی ریاض

عربستان

منابع سیاسی یمنی اعلام کردند که از برجسته‌ترین پرونده‌ها که در کنفرانس آتی ریاض مطرح خواهد شد، مساله تشکیل ارتش ملی یمن در سطح بالایی از شایستگی و انسجام است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این منابع آگاه در مصاحبه با روزنامه الشرق الاوسط عنوان داشتند که اختلافات شدیدی در مواضع گروه‌های سیاسی یمنی حامی عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهور مستعفی یمن در خصوص محورهای مطرح شده در کنفرانس ریاض ظرف چند روز آتی وجود دارد.

این منابع مدعی شدند که از برجسته‌ترین مسائل پیچیده که نوعی اختلافات و یا تفاوت‌ها را برخواهد انگیخت مساله مربوط به تشکیل ارتش ملی یمن با سطح بالایی از شایستگی است. چراکه ارتش کنونی یمن مبتنی بر حمایت از علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری پیشین یمن است.

منابع تصریح کردند: مذاکرات عمیقی در این خصوص در جریان است. همزمان نیز بررسی‌هایی در مورد این مساله صورت می‌گیرد که هرچه سریعتر گام‌هایی علیه حوثی‌ها اتخاذ شود.

در همین حال منابع به الشرق الاوسط تاکید کردند که مقدمه‌چینی‌ها برای مداخله زمینی در یمن ادامه دارد و این امر با سرعت بالایی صورت می‌گیرد و نیروهای ویژه‌ای برای انجام این اقدام آماده می‌شوند و این نیروها در منطقه العبر در استان حضرموت حضور می‌یابند.

از سوی دیگر، یک منبع سیاسی یمنی از جنوب این کشور تصریح کرد که موفقیت‌آمیز بودن هر کنفرانسی در ریاض درخصوص یمن به نحو گسترده‌ای در گرو توجه به مساله جنوب یمن به عنوان یک محور اساسی است.

در همین حال حسن محمد زید، دبیرکل حزب حق یمن و یکی از برجسته‌ترین رهبران جنبش انصارالله خاطرنشان کرد: مذاکرات یمن که با نظارت جمال بن عمر، فرستاده سابق سازمان ملل برگزار می‌شد در آستانه دستیابی به توافق در لحظات اخیر بود.

این اظهار نظرها در حالی است که احتمال می‌رود اسماعیل ولد شیخ، فرستاده جدید سازمان ملل به یمن ابتدا در ریاض با منصور هادی دیدار داشته باشد و بعد احتمالا با حوثی‌ها در بیروت ملاقات کند.

انتهای پیام

کد N809237