گفت‌وگوهای طالبان و هیات افغانستان در قطر

بر اساس اعلام خبرگزاری دولتی قطر، مقام‌های طالبان و افغانستان مذاکره دو روزه سازش را در دوحه آغاز می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، اسامی مقام‌هایی که در این مذاکرات حضور دارند اعلام نشده است و در بیانیه وزارت خارجه قطر آمده است: گفت‌وگوها از طریق مذاکرات آشکاری درباره سازش در افغانستان میان تمام طرفین در این کشور انجام می‌شود.

پیش از این طالبان افغانستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که هشت تن از طرف آنها در مذاکرات شرکت می‌کنند. با این وجود آنها تاکید دارند که نباید مذاکرات کنونی را با روند صلح یا مذاکرات سازش اشتباه گرفت.

در ادامه این بیانیه آمده است: تمام طرف‌هایی که در کنفرانس مذکور شرکت می‌کنند، نماینده هیچ دولت یا حزبی نیستند. از آنجایی که این یک کنفرانس تحقیقاتی است، بنابراین هر فردی نظراتش را درباره طیف گسترده‌ای از موضوعات بیان می‌کند.

اجمل عبیدی، سخنگوی ریاست‌جمهوری افغانستان اعلام کرده است: اعضای شورای عالی صلح نه به عنوان دارندگان این سمت بلکه به عنوان اشخاصی حقیقی در این نشست شرکت می‌کنند. آنها رو در رو دیدار خواهند کرد. ما انتظار خاصی از این نشست نداریم.

تلاش‌های پیشین برای برگزاری مذاکرات صلح شکست خورده است. در سال 2013 طالبان دفتری را موسوم به «امارت اسلامی افغانستان» در قطر افتتاح کرد. در بالای این ساختمان پرچم سفید رنگی به اهتزاز درآمد که نماد حکومت سابق طالبان بود و همین امر اعتراض حامد کرزای، رئیس‌جمهوری وقت افغانستان و آمریکا را برانگیخت و روند گفت‌وگوها را منحرف کرد و نهایتاً موجب تعطیلی دفتر طالبان شد.

در حالی که دفتر طالبان همچنان بسته است اما به مکانی برای مذاکرات پشت پرده طالبان تبدیل شده است.

انتهای پیام

کد N809045