مذاکرات فشرده در نیویورک و ادامه نگارش متن «برجام»

مذاکرات هسته ای ایران, نگارش توافق

معاونان وزیر خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و کارشناسان فنی و حقوقی ۲ طرف شنبه به مدت هشت ساعت درباره متن برنامه جامع اقدام مشترک به گفت‌وگو پرداختند و امروز نیز رایزنی‌های داخلی ادامه دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر خارجه ایران و هلگا اشمیت معاون فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و کارشناسان فنی و حقوقی 2 طرف دیروز (شنبه) به مدت هشت ساعت درباره متن برنامه جامع اقدام مشترک به گفت‌وگو پرداختند.

امروز (یکشنبه) نیز رایزنی‌ها و مشورت‌های داخلی بین ۲ طرف  ادامه دارد. دور جدید رایزنی‌های هسته‌ای در راستای نگارش برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) از روز پنجشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه در حاشیه کنفرانس بازنگری معاهده NPT در شهر نیویورک در جریان است و احتمالا این مذاکرات تا روز سه‌شنبه ۱۵ اردیبهشت ماه نیز به طول بیانجامد.

ظریف و تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران بامداد یکشنبه ششم اردیبهشت ماه به منظور شرکت در این کنفرانس و انجام رایزنی‌های هسته‌ای راهی نیویورک شد. آنگونه که ظریف پیش از این اعلام کرد ادامه مذاکرات در راستای نگارش متن برجام در اروپا دنبال خواهد شد.

دهم تیرماه پایان ضرب الاجل هفت ماهه ایران و ۱+۵ در راستای حصول توافق جامع هسته‌ای است.

در سوم آذر ماه ۱۳۹۳ و پس از چند روز مذاکره فشرده در شهر وین به دلیل اختلافات موجود بر سر راه حصول توافق، دو طرف این مذاکرات را برای هفت ماه تمدید کردند و پس از آن رایزنی‌هایی در ژنو، مونیخ، مونترو، زوریخ، استانبول و لوزان برگزار شد. در لوزان ۲ و پس از ۹ روز رایزنی فشرده، دو طرف به راه‌حل‌هایی در راستای حصول توافق دست یافتند و بعد از آن اعلام شد که گفت‌وگوها برای نگارش متن برنامه جامع اقدام مشترک آغاز خواهد شد که در همین راستا رایزنی‌هایی از دوم اردیبهشت تا چهارم اردیبهشت ماه در شهر وین برگزار شد و قرار شد ادامه گفت‌وگوها در حاشیه کنفرانس بازنگری معاهده NPT در نیویورک دنبال شود.

***

وزیر امور خارجه آمریکا هم بار دیگر تاکید کرد : آمریکا در مذاکرات هسته ای ملاحظات رژیم صهیونیستی را در نظر دارد .
جان کری در مصاحبه با شبکه ده رژیم صهیونیستی گفت : آمریکا به اسراییل اطمینان داده  بازرسی‌ها از تأسیسات هسته‌ای ایران به 10 یا  25 سال محدود نیست بلکه ابدی است !!. وی افزود : در صورت حصول توافق نهایی بین ایران و 1+5 ، بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی بدون مشخص شدن سقف زمانی اجازه ورود به تاسیسات هسته ای ایران را خواهند داشت . وزیر امور خارجه آمریکا گفت : تکرار می‌کنم، توافقی که راه ایران را برای ساخت بمب نبندد و به ما و کارشناسان بین‌المللی این اطمینان را ندهد که بدانیم ایران چه می کند ، امضاء نمی‌کنیم. جان کری افزود : راهی که در پیش گرفته‌ایم، به محافظت از اسرائیل منتهی می‌شود. وزیر امور خارجه آمریکا همچنین گفت : در خصوص ایران هیچ گزینه‌ای را کنار نگذاشته‌ایم، تحریم‌ها و اقدام نظامی همچنان از احتمالات ما هستند.
کد N809044