ادعای کری درباره بازرسی‌های ابدی از ایران

ايران,مذاكرات ايران و گروه 1 5,جان كري,مذاكرات هسته‌اي

وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگو با یک شبکه‌ صهیونیستی با تکرار ادعاهای پیشین غرب علیه ایران گفت: اطمینان می‌دهیم ایران طبق یک توافق هسته‌ای به سلاح دست نخواهد یافت.

وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگو با یک شبکه‌ صهیونیستی با تکرار ادعاهای پیشین غرب علیه ایران گفت: اطمینان می‌دهیم ایران طبق یک توافق هسته‌ای به سلاح دست نخواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا که به سریلانکا سفر کرده است عصر روز شنبه در گفت‌وگو با شبکه‌ 10 رژیم صهیونسیتی اظهار کرد:‌ من بار دیگر این موضوع را تکرار می‌کنم که ما توافقی را که تمام راه‌های ایران برای دستیابی به یک بمب را مسدود نکند امضا نخواهیم کرد. چنین توافقی به ما و به همه کارشناسان‌مان و کارشناسان بین‌المللی اطمینان کافی نخواهد داد.

وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که طبق یک توافق هسته‌ای قادر خواهیم بود از فعالیت‌های ایران سر در بیاوریم و مانع از دستیابی آنها به سلاح هسته ای شویم.

وی یادآور شد: دولت اوباما به وعده خود برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای عمل خواهد کرد.

کری ادامه داد: رئیس جمهور اوباما قاطعانه قول داده است که آنها (ایران) به سلاح هسته ای دست نخواهند یافت و من بر این باورم که آن‌چه اکنون پیش گرفته‌ایم در حقیقت از اسراییل محافظت خواهد کرد.

این دیپلمات ارشد آمریکایی در ادامه گفت: پارامترهای توافقی که در حال کار روی آن هستیم به غرب اجازه دسترسی به تاسیسات هسته‌ای کلیدی جمهوری اسلامی ایران را می‌دهد که بیش از 10 یا 15 سالی که رایزنی کرده‌ایم ادامه خواهد داشت.

کری تاکید کرد : بازرسان ما هر روز آنجا (ایران) خواهند بود. این یک توافق 10 ساله نیست و تا ابد ادامه خواهد داشت. ما بر تاسیسات آنها نظارت داریم.

به نوشته اورشلیم پست ایران و گروه 1+5 اوایل ماه آوریل به یک چارچوب تفاهم در خصوص برنامه هسته‌ای تهران و چگونگی لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور دست یافتند.

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه این گفت‌وگو بدون اشاره به گروه یا کشور خاصی از واکنش‌ها به توافق هسته‌ای با ایران انتقاد کرد و گفت: حملات عصبی زیادی در خصوص این توافق اتفاق افتاده اما مردم باید به حقایق و دانشی که پشت این حقایق قرار دارد توجه کنند.

کری بار دیگر به گزینه‌های آمریکا در قبال ایران اشاره و تاکید کرد: در خصوص ایران هیچ گزینه‌ای را کنار نگذاشته‌ایم و تحریم‌ها و اقدام نظامی هنوز از احتمالات ما هستند.

وی علاوه بر این به درخواست بنیامین نتانیاهو نخستوزیر رژیم صهیونیستی برای مشروط شدن توافق هسته‌ای به توقف فعالیت‌های ایران در منطقه پرداخت و گفت: اولویت مذاکرات هسته‌ای از بین بردن تمام راههای ایران برای دستیابی به ظرفیت ساخت سلاح هسته‌ای است اما این مساله تعهد آمریکا را برای مقابله با دیگر تحرکات ایران تضعیف نمی‌کند.

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه این گفت‌وگو به دیگر مسائل خاورمیانه شامل جنگ ارتش سوریه با نیروهای داعش و حزب‌الله لبنان پرداخت.

به گزارش ایسنا، اظهارات کری در حالی بیان می‌شود که مقامات ایران همواره تاکید کرده‌اند که فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان ماهیت کاملا صلح‌آمیز دارد و ایران به عنوان یک عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان‌پی‌تی) را امضا کرده است حق برخورداری از تکنولوژی صلح‌آمیز هسته‌ای را دارد.

انتهای پیام

کد N808986