کره‌شمالی یک دانشجوی کره‌جنوبی-آمریکایی را بازداشت کرد

کره‌ شمالی از بازداشت یک دانشجوی کره‌ جنوبی - آمریکایی خبر داد که به صورت «غیرقانونی» از طریق چین وارد کره‌شمالی شده بود.

کره‌ شمالی از بازداشت یک دانشجوی کره‌ جنوبی - آمریکایی خبر داد که به صورت «غیرقانونی» از طریق چین وارد کره‌شمالی شده بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، "وون مون جو" که به گفته کره‌شمالی، شهروندی دائم آمریکا را دارد و ساکن نیوجرسی است، در 22 آوریل پس از عبور از رودخانه آمنوک از شهر داندونگ در چین، بازداشت شد.

این مرد 21 ساله از سوی مقام‌های دولتی کره‌شمالی مورد بازجویی قرار گرفته و طبق گزارش خبرگزاری دولتی پیونگ‌یانگ، اعتراف کرده که قوانین کره‌شمالی را نقض کرده است.

فرد بازداشتی دانشجوی دانشگاه نیویورک است و در دانشکده اقتصاد سال دوم تحصیلات خود را می‌گذراند اما این ترم در کلاس‌ها شرکت نکرده و دانشگاه اطلاعی از مسافرت وی نداشت.

جان بکمن، سخنگوی دانشگاه نیویورک گفت: ما از طریق گزارش رسانه‌ها از خبر بازداشت او مطلع شدیم و نگرانی خود را از این مساله به خانواده او اطلاع دادیم و اعلام کردیم که از او حمایت می‌کنیم. ما برای سلامتی او دعا می‌کنیم.

به گفته وی، دانشگاه وی تا روشن شدن وضعیت وون مون جو با وزارت خارجه آمریکا و سفارت کره‌جنوبی در ارتباط خواهد بود.

با این حال یک مقام مطلع در وزارت اتحاد مجدد دو کره گفت که نمی‌توان فوراً تایید کرد که آیا وون مون جو اهل کره‌جنوبی است یا خیر. مقام‌های آژانس اطلاعات کره‌جنوبی هم در این رابطه اظهارنظری نکردند.

کره‌شمالی پیشتر هم اتباعی از همسایه جنوبی خود را بازداشت کرده بود. حتی برخی آمریکایی‌ها و سایر اتباع خارجی هم به جرم جاسوسی در این کشور فقیر آسیایی بازداشت شده بودند.

انتهای پیام

کد N808808