اظهارات عجیب «نوری المالکی» درباره روابط میان بغداد و تهران

سیاسی

«نوری المالکی» معاون رئیس‌جمهور عراق در سخنانی عجیب تأکید کرد که روابط ما با ایران تا زمانی مورد احترام خواهد بود که حاکمیت ملی عراق توسط تهران نقض نشود.

به گزارش خبرگزاری مهر، «نوری المالکی» نخست وزیر عراق در گفتگو با روزنامه کویتی «الرأی» در پاسخی عجیب به سؤالی درباره روابط میان این کشور و ایران گفت: روابط میان عراق و ایران تا زمانی برای ما محترم شمرده می شود که این کشور اقدام به نقض حاکمیت ملی عراق نکند.

المالکی در ادامه سخنانی تعجب برانگیز خود تصریح کرد: آیا طرف مقابل (ایران) می داند که در سال گذشته یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از عراق به منظور زیارت امام رضا (ع) به مشهد رفتند؟ این به معنای اعلام بیعت سیاسی با ایران نیست و تنها حاکی از روابطه دوستانه و برادرانه میان دو کشور است. اگر ایران قصد نقض حاکمیت ملی ما را داشته باشد، امری غیر قابل قبول است و به دیدگاه من شیعیان قبل از اهل تسنن به این مسأله اعتراض خواهند کرد.

نوری المالکی در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد: در زمان تصدی پست نخست وزیری و فرماندهی کل نیروهای مسلح به دلیل تسلیح گسترده عشایر سنی برای نبرد با تروریست های داعش مورد انتقادهای شدید قرار گرفتم.