دویچه وله خبر داد:

احتمال انتقال گاز ترکمنستان به اروپا از طریق ایران

سیاسی

مسئول انرژی اتحادیه اروپا بعد از دیدار با مقامات ترکمنستان اعلام کرد که ممکن است خط لوله «ترانس خزر» از آب‌های ایران عبور کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دویه وله، «ماروس سفکوویچ» با اعلام این مطلب عنوان داشت که تحقق این مشروط به حصول توافق اتمی با ایران است.

اشتیاق ارپا برای همکاری گازی با ایران در حالی است که بر اساس برخی خبرها تهارن پوژه ترانس خزر را ااقتصادی نمی‌داند.

مسئول انرژی اتحادیه اروپا اعلام کرد که اتحادیه اروپا می‌تواند گاز ترکمنستان را از طریق ایران به اروپا انتقال دهد تا وابستگی خود به روسیه را کاهش دهد.

سفکوویچ بعد از دیدار با رئیس‌جمهور ترکمنستان در عشق‌آباد، با اعلام این خبر گفت که انتظار می‌رود اتحادیه اروپا بتواند از سال ۲۰۱۹ عملیات احداث خط لوله گاز ترانس خزر را به پایان رسانده و نفت ترکمنستان را از طریق دریای خزر به اروپا برساند.

مسئول انرژی اتحادیه اروپا به خبرنگاران رسانه‌ها گفت که با توجه به احتمال جدی بهبود روابط با ایران، در صحبت‌های خود با مقامات ترکمنستان به این نتیجه رسیدند که خط لوله ترانس خزر می‌تواند از آب‌های ایران نیز عبور و انتقال گاز به اتحادیه را آسان‌تر کند.

سفکوویچ تاکید کرد:«اتحادیه اروپا امیدوار است که مذاکرات اتمی ایران به توافقی جامع برسد تا بتوان این برنامه را نیز عملی کرد.»

با این‌حال مقامات ایران تاکنون چندین‌بار اعلام کردند که طرح خط لوله ترانس خزر را از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نمی‌دانند. پیشنهاد ایران این است که به جای احداث خط لوله‌ای که از زیر آب بگذرد، خط لوله‌ای زمینی احداث شود.

میگوئل آریاس کانته، مسئول محیط زیست و تغییرات آب‌وهوایی اتحادیه اروپا نیز تایید کرد که اتحادیه در فکر همکاری با ایران برای عبور این خط لوله از آب‌های ایران است.

مقامات اتحادیه اروپا تخمین می‌زنند که تاسیس این خط لوله ۵ میلیارد دلار هزینه داشته باشد. سفکوویچ تاکید کرده که بررسی‌های کارشناسان برای خطرات احتمالی زیست‌محیطی ناشی از احداث این خط لوله در آب‌ها با جدیت دنبال می‌شود.

پروژه‌ی تاسیس خط لوله ترانس خزر چند سال است که به دلیل مشکلات متعدد سیاسی، اقتصادی و زیست‌محیطی ناتمام باقی مانده است. بالاخره سال گذشته ترکیه و ترکمنستان توافق‌نامه‌ای را امضا کردند تا به طور مشترک کار تاسیس این خط لوله را پیگیری کنند.

ترکمنستان برای این‌که بتواند این پروژه مشترک با ترکیه را عملی کند، باید بتواند خط لوله‌ی تازه‌ای در اعماق آب‌های دریای خزر احداث کند. در ترکیه نیز خط گاز در نزدیکی مرز ترکیه و گرجستان شروع و تا نزدیکی مرز ترکیه با یونان و بلغارستان ادامه خواهد یافت.

روسیه، مخالف اصلی این پروژه است که هدفش کاهش وابستگی کشورهای غربی به گاز روسیه است. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه‌ی روسیه، پیش از این گفته بود که موضوع احداث خط لوله ترانس خزر باید تنها در چارچوب ۵ کشور حاشیه‌ دریای خزر یعنی روسیه، آذربایجان، ایران، ترکمنستان و قزاقستان حل‌وفصل شود.

لاوروف کشورهای غربی را به تلاش برای تحمیل مواضع سیاسی به برخی کشورهای حاشیه‌ی دریای خزر متهم کرده بود.