هشدار رئیس‌جمهور بروندی به معترضان

سیاسی

رئیس‌جمهور بروندی هشدار داد، کسانی را که دست به اعتراض علیه تصمیم وی به منظور رسیدن به سومین دور ریاست‌جمهوری زده‌اند را به سختی مجازات خواهد کرد.

رئیس‌جمهور بروندی هشدار داد، کسانی را که دست به اعتراض علیه تصمیم وی به منظور رسیدن به سومین دور ریاست‌جمهوری زده‌اند را به سختی مجازات خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، مخالفان پیر نکورونزیزا، رئیس‌جمهور فعلی بروندی اظهار کردند که این تصمیم وی ناقض قانون اساسی بوده و توافق صلح در این کشور را به خطر می‌اندازد.

روز جمعه صدها تن از معترضان نکورونزیزا در شهر بوجام بورا با سر دادن شعارهایی علیه وی اقدام به مسدود کردن راه‌ها از طریق ایجاد موانع کردند.

این در حالی است که بروندی برای ششمین روز متوالی شاهد اعتراضات علیه تصمیم نکورونزیزا به منظور آغاز سومین دور ریاست‌جمهوری‌اش بوده است. با این وجود در دور جدید اعتراضات درگیری میان پلیس و معترضان رخ نداد.

نکورونزیزا از معترضان خواست تا خیابان‌ها را ترک کنند و تاکید کرد که اعتراضات آنها غیرقانونی است.

وی همچنین اعلام کرد که یک کمیسیون قضایی جدید درباره اقدامات جنبش معترضان به انجام تحقیقات خواهد پرداخت.

وی در پیام خود به مناسبت روز کارگر گفت: این کمیسیون قرار است در عرض یک ماه گزارش خود را اعلام کند و مجازات‌های سختی علیه کسانی که گناهکار شناخته شوند اجرا خواهد شد.

در این حال سازمان ملل اعلام کرده که از بابت گزارش‌ها درباره تیراندازی ماموران امنیتی و اطلاعاتی بروندی علیه معترضان نگران است.

سازمان ملل اعلام کرده که براساس یک گزارش معتبر بیش از 400 تن از معترضان دستگیر شده و در زندان‌های پرجمعیت نگهداری می‌شوند.

روپرت کولویل، سخنگوی حقوق بشر سازمان ملل گفت: مقامات بروندی معترضان بازداشت شده را شدیداً ضرب و شتم کرده‌اند و برخی از افراد آزاد شده به سبب ضرب و شتم‌ها دچار معلولیت شده‌اند.

از سوی دیگر سخنگوی پلیس بروندی اعلام کرد اواخر روز جمعه در حملات نارنجکی در دو منطقه پایتخت این کشور دو افسر پلیس و یک غیرنظامی کشته و بیش از 10 تن نیز زخمی شدند.

انتهای پیام

کد N808278