نامۀ نمایندگان مجلس آمریکا به اوباما برای جلوگیری از تحویل اس300 به ایران

ایسنا نوشت:

کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا در نامه‌ای خطاب به رییس جمهور این کشور از وی خواست تا با تحریم روسیه مانع از تحویل سامانه دفاعی اس- 300 به ایران شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ادرویس رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا و الیوت انجل عضو ارشد این کمیته در نامه خود خطاب به باراک اوباما رییس جمهور این کشور مدعی شدند: اگر برنامه روسیه برای تحویل سامانه دفاعی موشکی به ایران تکمیل شود به طور قطع موجب افزایش چشمگیر ظرفیت نظامی ایران و ایجاد موانعی جدید در توانایی ما برای حذف تهدید برنامه هسته‌ای ایران می‌شود.

در ادامه این نامه که روز پنج‌شنبه 30 آوریل تنظیم شده آمده است: ما بر این باوریم که تحریم‌های کنونی آمریکا علیه روسیه باید مانع از انتقال این سامانه یا دیگر سامانه‌های نظامی خطرناک به ایران شود.

این دو نماینده در نامه‌ خود خاطرنشان کردند که قوانین موجود آمریکا به رییس جمهور این اختیار را می‌دهد که برای جلوگیری از انتقال این سلاح‌ها به گزینه تحریم متوسل شود.

به گزارش اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه اخیرا با امضای حکمی ممنوعیت تحویل سامانه دفاعی اس -300 به ایران را لغو کرد که واکنش‌های زیادی را در میان جامعه بین الملل به ویژه آمریکا و اسرائیل برانگیخته است.

ایران و روسیه در سال 2007 قرارداد خرید این سامانه را که ارزشی حدود 800 میلیون دلار داشت امضا کردند اما مدودف رییس جمهور پیشین روسیه در سال 2010 تحت فشارهای آمریکا و رژیم صهیونیستی به این بهانه که تحویل اس- 300 نقض قطع‌نامه شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران محسوب می‌شود اجرای قرارداد را به تعویق انداخت.

رییس جمهور روسیه پس از اعلام لغو ممنوعیت تحویل اس- 300 به ایران گفت که این سامانه ماهیت کاملا دفاعی دارد و تهدیدی علیه هیچ کشوری محسوب نمی‌شود.

همچنین رییس‌جمهور آمریکا گفت که تحریم‌ها روسیه را از فروش این سامانه دفاعی به ایران منع نمی‌کند.

این در حالی است که مقامات پنتاگون ضمن ابراز مخالفت با انتقال این سامانه دفاعی به ایران گفته‌اند که آمریکا این مساله را از طریق کانال‌های دیپلماتیک با روسیه در میان گذاشته است.

5252

کد N808092