درمانی بر زخم های بالتیمور/ ۶ پلیس آمریکایی محاکمه می شوند

سیاسی

سرانجام پس از اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف ایالات متحده در واکنش به کشته شدن یک شهروند سیاه پوست به دست پلیس، مقامات قضایی آمریکا از محاکمه شش افسر پلیس در ارتباط با این پرونده خبر می دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسوشیتدپرس، شش مامور پلیس در رابطه با مرگ «فردی گری»، شهروند سیاه‌پوست آمریکایی، محاکمه خواهند شد.

مریلین ماسبی، دادستان آمریکا، با استناد به نتایج پزشکی قانونی و تحقیقات دادستانی اعلام کرد که اتهام ماموران پلیس قتل است. حکم بازداشت شش پلیس آمریکایی که پیش از این از خدمت تعلیق شده بودند، صادر شده است. مریلین ماسبی، دادستان ایالتی مریلند، در کنفرانسی مطبوعاتی در شهر بالتیمور گفت که پزشکی قانونی تشخیص داده که فردی گر به قتل رسیده است.

ماسبی افزود که تشخیص پزشکی قانونی به اضافه نتایج تحقیقات وسیع، دقیق و مستقل دادستانی دلایل کافی به دست داده تا حکم بازداشت و محاکمه شش مامور پلیس صادر شود.

ماسبی گفت که پلیس بالتیمور نتایج تحقیقات خود را در اختیار دادستانی قرار داده است. باراک اوباما نیز در برابر خبرنگاران گفت که عدالت باید حکم‌فرما شود.

رئیس جمهور آمریکا افزود که مردم بالتیمور در درجه نخست خواهان حقیقت هستند.

جراحت شدید در ناحیه نخاع

فردی گر" هنگام دستگیری در اواسط ماه آوریل چنان جراحاتی را متحمل شده بود که پس از یک هفته درگذشت. در ویدیویی که از صحنه دستگیری گری در دست است، دیده می‌شود که ماموران پلیس او را که به پشت روی زمین قرار گرفته به شدت فشار می‌دهند و پس از آن به سمت ماشین پلیس می‌کشند. زمانی که خودروی پلیس به بازداشتگاه می‌رسد، گری دیگر قادر به صحبت نبوده است. به گفته دادستان ماسبی، گری دو بار درخواست کمک پزشکی کرده‌، اما کسی به او توجهی نکرده است.

گر" پس از آن در بیمارستان به کُما می‌رود. به گفته وکلای خانواده گر"، نخاع وی در ناحیه گردن تا حدود ۸۰ درصد قطع بوده است. دادستان ماسبی گفت که گردن گری شکسته بوده، چون او را در خودروی پلیس با کمربند محافظ نبسته بودند. ماسبی همچنین گفت که دستگیری این جوان غیرقانونی بوده، چون او جرمی مرتکب نشده بوده و چاقویی هم که همراه داشته، سلاح ممنوعی نبوده است.

شهر بالتیمور پس از خاکسپاری گری"در روز دوشنبه گذشته (۲۷ آوریل) شاهد ناآرامی‌های شدیدی بود. از زمانی که مایکل براون، نوجوان آمریکایی سیاهپوست، در ماه اوت ۲۰۱۴ به ضرب گلوله پلیس شهر فرگوسن به قتل رسید، اخبار مربوط به چندین مورد رفتار خشونت‌بار پلیس آمریکا علیه سیاهپوستان این کشور موجب خشم شهروندان آمریکایی شده است.

در چندین مورد رهگذران از رفتار خشونت‌آمیز ماموران پلیس فیلم ویدیویی گرفته و منتشر کرده‌اند.

وزارت دادگستری آمریکا ۲۰ میلیون دلار به منظور تهیه لبا‌س‌های دوربین‌دار در اختیار پلیس قرار داده است. این بودجه پس از آن به پلیس اختصاص یافت که باراک اوباما در دسامبر ۲۰۱۴ و پس از حوادث شهر فرگوسن خواستار خرید ۵۰ هزار دوربین کوچک توسط دولت‌های ایالتی و محلی شد تا نیروهای پلیس هنگام انجام خدمت به پیراهن یا یقه اونیفورم خود متصل کنند. پلیس آمریکا در برخی از مناطق این کشور استفاده از این دوربین‌ها را آغاز کرده ‌است.

بسیاری از سیاهپوستان آمریکا فردی گری را جدیدترین قربانی خشونت نژادپرستانه پلیس می‌دانند. در بسیاری از شهرهای شرقی آمریکا، چون نیویورک در روزهای اخیر تظاهرات اعتراضی برپا بود.