شبکۀ الجزیره بررسی کرد: پیامدهای سقوط ادلب برای سوریه، ایران، ترکیه و عربستان

واحد مرکزی خبر نوشت:

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی، پروفسور جاشوا لاندیس استاد علوم سیاسی دانشگاه اوکلاهما در گفتگو با این شبکه گفت: «شبه نظامیان مسلح در سوریه توانسته اند شهر ادلب را به کنترل خود دربیاورند. این مسئله برای رژیم بشار اسد رئیس جمهور سوریه بسیار گران تمام شده است.

ظاهرا قدرت شبه نظامیان در سوریه بسیار بیشتر از گذشته شده است. آنها از ترکیه و عربستان سعودی پول و سلاح دریافت می کنند. ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی، با ترکیه همسو شده است. او که قبلا از اخوان المسلمین و اسلامگرایان می ترسید دیگر چنین ترسی ندارد. او می خواهد به ایران ضربه بزند. اولویت جدید پادشاه عربستان سعودی همین مسئله است.

به همین علت است که عربستان سعودی به شبه نظامیان در سوریه سلاح و پول می دهد تا رژیم مورد حمایت ایران در سوریه ضعیف شود. رژیم بشار اسد و علوی های سوریه از مناطقی که اخیرا از دست داده اند بسیار ناراحت هستند زیرا این رویداد سبب شده است شبه نظامیان به شهر لاذقیه به شدت نزدیک شوند.

اگر آنها بتوانند کنترل این منطقه را در دست بگیرند می توانند شهرها و شهرکهای کوچک این منطقه را هدف گلوله باران خود قرار بدهند. وضع این مناطق بسیار شکننده است و رژیم سوریه می خواهد به مردم این کشور اطمینان خاطر بدهد که از آنها محافظت می کند. اما بسیاری بر این باورند که بشار اسد در مسیر سرازیری افتاده است.

اما باید توجه داشت که بشار اسد همچنان در سوریه قدرت بسیار زیادی دارد. شصت و پنج درصد مناطق سوریه هنوز تحت کنترل بشار اسد است. او از حمایت ایران نیز برخوردار است. وی اخیرا وزیر دفاع خودش را به ایران فرستاده است تا بتواند منابع مالی و تسلیحات جدید به دست بیاورد.

اما رژیم بشار اسد نگران است زیرا نمی داند حمایت ایران از این رژیم تا کجا خواهد بود. مشخص نیست حامیان بشار اسد تا کجا از او حمایت خواهند کرد. معلوم نیست آیا او نیروی نظامی لازم را برای ادامه جنگ خواهد داشت یا خیر. علوی ها و مسیحی ها و دیگر اقلیتهایی که از قدرت گرفتن اسلامگرایان تندرو در سوریه می ترسند، با رژیم بشار اسد همراهی چندانی ندارند.»

5252

کد N808019